[b]Nie.[/b] Podstawą prawną do uchwalenia regulaminu korzystania z należących do gminy obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym obiektów sportowych i rekreacyjnych, jest art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym.
Zgodnie z jego treścią uchwała podjęta w tej sprawie stanowi akt prawa miejscowego. Jednak z treści tego upoważnienia nie można wyprowadzić kompetencji rady do stanowienia w takim regulaminie o zasadach odpowiedzialności gminy za powstałe szkody, związane z użytkowaniem takich obiektów.
Jest to bowiem materia, która została kompleksowo uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. Ustalenie odpowiedzialności za szkodę następuje w konsekwencji na zasadach określonych w przepisach tej ustawy.
W konsekwencji za niedopuszczalne należy uznać określenie przez radę gminy w sposób wiążący, w drodze aktu prawa miejscowego, zasad odpowiedzialności za szkodę powstałą na terenie obiektu użyteczności publicznej. Wynika to zarówno z braku odpowiedniego upoważnienia dla rady w tym zakresie, jak również z tego względu, że materia ta została już przez ustawodawcę uregulowana w drodze ustawy.
Stanowisko takie potwierdza m.in. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego z 14 grudnia 2009 r., w którym organ nadzoru stwierdził, że skoro kwestie odpowiedzialności deliktowej i kontraktowej rozstrzyga ustawodawca w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E5C52D0AD47EA0C84C0BF6901C564D85?id=70928]kodeksie cywilnym[/link], to nie może tego już czynić organ uchwałodawczy gminy.