Spór między wojewodą lubelskim a sejmikiem województwa lubelskiego dotyczył wykładni art. 37 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=77F2BE775632A1CBC5297DA53A6A28F8?id=357084]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link]. Związany był z uchwałą sejmiku o rezygnacji z przetargu na działkę, którą była zainteresowana spółka PGE Dystrybucja Lubzel. Na gruncie tym miała powstać stacja transformatorowa do zasilania m.in. Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego.
Zdaniem wojewody sejmik bezzasadnie odstąpił od obowiązku przetargowego trybu sprzedaży, bo spółka jako nabywca nieruchomości nie spełnia ustawowych przesłanek, tzn. realizacja celu publicznego nie jest jej celem statutowym.
PGE Dystrybucja oprócz działalności związanej z budową i utrzymaniem przewodów i urządzeń do przesyłania energii elektrycznej prowadzi też działalność komercyjną, m.in. transmisję danych, konserwację i naprawę pojazdów samochodowych, hotelarstwo.
Sejmik nie zgodził się z taką wykładnią przepisów. Wskazał, że zgodnie z art. 37 ust. 3 w związku z art. 6 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami grunt może być sprzedany w trybie bezprzetargowym na rzecz podmiotu zarówno publicznego, jak i prywatnego, jeżeli jest on przeznaczony na realizację celu publicznego.
[b] Celem publicznym jest m.in. utrzymywanie ciągów i przewodów służących do przesyłania energii elektrycznej oraz innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń. Stacja transformatorowa jest taką budowlą i urządzeniem.[/b]