Reklama
Rozwiń

Brak pieniędzy zatapia małe i średnie porty

Bez zmiany przepisów nie będzie inwestycji w infrastrukturę portową, zapewniającą lepszy do nich dostęp i wykorzystanie ich potencjału – uważa NIK.

Publikacja: 05.02.2019 08:44

Brak pieniędzy zatapia małe i średnie porty

Foto: Adobe Stock

Niewystarczające fundusze hamują rozwój średnich i małych portów morskich. Problemem jest także brak pełnej współpracy administracji morskiej i podmiotów zarządzających portami. Rozwiązaniem mogłaby być ich komunalizacja, ale nie są tym zainteresowane gminy. W Polsce funkcjonuje łącznie 27 średnich i małych portów morskich (sześć średnich i 21 małych). Odgrywają one marginalną rolę w porównaniu z dużymi portami. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy i w jaki sposób administracja morska, marszałkowie województw i podmioty zarządzające małymi i średnimi portami prowadzą przyjętą strategię ich rozwoju. Co znalazło się w pokontrolnych wnioskach? Otóż NIK zwraca się do ministra gospodarki i żeglugi śródlądowej o zapewnienie środków finansowych umożliwiających dyrektorom urzędów morskich pełne wykonywanie zadań dotyczących utrzymania infrastruktury dostępowej do średnich i małych portów. Zaleca także zainicjowanie zmian przepisów ustawy o portach i przystaniach morskich, by zwiększyć możliwość pozyskiwania środków finansowych przez podmioty zarządzające takimi portami. Radzi dopuścić prowadzenie przez nie eksploatacyjnej działalności portowej, a także, by wprowadzić możliwości dofinansowania ze środków budżetu państwa utrzymania ich infrastruktury portowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono