Takie jest stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej. Medycy uważają, że wprawdzie wszystkie rodzące mają prawo do uśmierzenia bólu porodowego, jednakże Narodowy Fundusz Zdrowia musi za to zapłacić szpitalom.
[wyimek][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/01/18/ciezarne-zaplaca-za-znieczulenie/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]
Lekarze postulują, by wzrosło wynagrodzenie dla placówek przyjmujących porody. Wskazują, że należy je podnieść do poziomu, który umożliwi zapewnienie bezpłatnego znieczulenia wszystkim kobietom. Do czasu, aż fundusz zapewni publiczne finansowanie znieczuleń, rodzące powinny pokrywać te koszty z własnej kieszeni.
Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej obecnie NFZ płaci szpitalom przyjmującym porody zbyt mało. To sprawia, że finansowanie kosztów znieczulenia jest teraz niemożliwe.Jednocześnie medycy zaznaczają, że zapewnienie przyszłym mamom znieczuleń przy porodzie powinno być zagwarantowane prawnie. W tym celu należy uzupełnić w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E595132C454C7E8CE742DB27998214D0?id=322371]rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 sierpnia 2009 r.[/link] wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zmiany te muszą nastąpić bardzo szybko. Tymczasem pieniądze na znieczulenia powinny pochodzić z funduszy państwowych.
Oświadczenie Naczelnej Rady Lekarskiej jest odpowiedzią na niedawny komunikat Ministerstwa Zdrowia. [b]Resort wskazał w nim, że niezgodne z obowiązującymi przepisami jest pobieranie od rodzących pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie.[/b]