Zasady dostępu do mediów publicznych faworyzują w samorządowej kampanii wyborczej kandydatów z list partii politycznych, niezależnie od ich faktycznego angażowania się w sprawy lokalne. Sposób przydzielania numerów listom wyborczym również preferuje komitety rejestrujące się w całym kraju.

Takie skargi napływały do rzecznika praw obywatelskich po ostatnich wyborach samorządowych. Rzecznik wystąpił więc do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Najwięcej kontrowersji budzi sposób finansowania kampanii. Komitety wyborcze ograniczone są jednolitymi limitami wydatków. Jednakże pod względem pozyskiwania tych środków komitety partii politycznych znajdują się, zdaniem wnioskodawców, w uprzywilejowanej sytuacji.

Mogą bowiem wykorzystywać środki z partyjnych funduszy wyborczych. Pozyskiwanie i wydatkowanie funduszy dozwolone jest od dnia wydania przez Państwową Komisję Wyborczą decyzji o zarejestrowaniu komitetu wyborczego. Lokalne inicjatywy wyborcze mają więc znacznie mniej czasu na gromadzenie środków.

Ponadto komitety partyjne, jako zarejestrowane z reguły na poziomie centralnym, mogą dowolnie rozdysponowywać fundusze niezależnie od źródła ich pochodzenia. [b]Środki mogą być wykorzystywane na promowanie zarówno komitetu, jak i poszczególnych kandydatów. Taka sytuacja w opinii skarżących może poważnie wpłynąć na możliwość powstawania komitetów lokalnych[/b] i ich aktywność.