Udziela go zazwyczaj właściwy ze względu na miejsce korzystania starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. W szczególnych sytuacjach robi to marszałek województwa.
Na terenach zamkniętych (np. wojskowych) właściwym organem jest regionalny zarząd gospodarki wodnej. Po taką decyzję przedsiębiorca musi się zgłosić z plikiem dokumentów.
Przygotowanie trwa
Jeżeli ktoś nie zdążył złożyć dokumentów przed 1 stycznia i nie otworzy kąpieliska w tym roku, ale zamierza to zrobić w przyszłym, to już teraz powinien się zająć sprawą, bo załatwianie kolejnych decyzji wymaga czasu.
Co powinno znaleźć się we wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, określa art. 131 prawa wodnego. Niezbędny będzie przede wszystkim operat wodnoprawny. Jest to dokumentacja techniczna składająca się z części graficznej i opisowej.
Wykonanie operatu trzeba zlecić osobie bądź firmie mającej odpowiednią wiedzę. Przygotowanie takiej dokumentacji jest bowiem zbyt skomplikowane, by wykonać ją samodzielnie. Do dokumentacji dołącza się inne niezbędne decyzje (np. o warunkach zabudowy, o środowiskowych uwarunkowaniach czy dokumentację hydrogeologiczną).