Obecnie prawo zabrania eksmisji na bruk. Ustawa o ochronie praw lokatorów zawiera też długą listę osób, którym sąd ma obowiązek przyznać prawo do lokalu socjalnego w wyroku eksmisyjnym (patrz ramka). Obowiązek jego dostarczenia ciąży na gminach.
Jeżeli jednak w wyroku nie ma słowa o lokalu socjalnym, to komornik może wykonać eksmisję tylko do pomieszczenia tymczasowego. Ma ono gorszy standard. Dostarcza je zaś sam dłużnik, wierzyciel lub gmina.
Mówi o tym art. 1046 § 4 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 listopada 2010 r. (K 19/06). Uznał, że uregulowanie to jest nieprecyzyjne i trzeba je poprawić. Według niego nie można m.in. jednoznaczne ustalić, na kim ciąży obowiązek dostarczenia pomieszczenia tymczasowego.
TK nakazał te przepisy poprawić i dał na to aż 12 miesięcy. Termin ten mija już 17 listopada tego roku.
Sejm jednak przespał większość tego czasu. Obecnie parlament pracuje nad dwoma projektami: rządową nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego oraz senacką zmianą ustawy o ochronie praw lokatorów. Pierwszy projekt dotyczy art. 1046, ale nie § 4, lecz 2 i 3. Rząd proponuje w nim, by umożliwić eksmisję do schroniska lub noclegowni skazanych za znęcanie się nad rodziną albo osób rażąco wykraczających przeciwko porządkowi domowemu. Drugi projekt dotyczy ustawy o ochronie praw lokatorów i realizuje postanowienie TK z 4 marca 2008 r. Precyzuje, że gminy mają obowiązek wskazywać pomieszczenia tymczasowe dla eksmitowanych.