Kto zastąpi zawieszonego w czynnościach służbowych wójta

To, że nie wiadomo, kto ma zastępować wójta zawieszonego w czynnościach, nie oznacza, że urzędnicy mają nie pracować

Publikacja: 22.08.2011 04:55

Kto zastąpi zawieszonego w czynnościach służbowych wójta

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych (art. 276 kodeksu postępowania karnego) można zastosować wobec podejrzanego czy oskarżonego wójta. Taka sytuacja może być kłopotliwa dla gminy pozbawionej osoby wykonującej funkcje organu wykonawczego.

Bez immunitetu

– Zawieszenie w czynnościach służbowych oznacza dla podejrzanego lub oskarżonego obowiązek powstrzymania się od czynności, do których był dotychczas uprawniony – wyjaśnia Zbigniew Wrona, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. – W praktyce orzeczniczej zastosowanie tego środka może wchodzić w grę wówczas, gdy zachodzi obawa, że podejrzany (oskarżony) nadużyje stanowiska do popełnienia nowego przestępstwa.

Stanowiskiem służbowym jest natomiast pozycja zajmowana  w systemie i hierarchii instytucji państwowych, społecznych i prywatnych. Wśród pracowników samorządowych stanowiska zajmują m.in.: wójt (burmistrz, prezydent miasta), jego zastępca czy członkowie zarządu powiatu albo województwa.

Pełnomocnictwa udzielone przez wójta przed jego zawieszeniem zachowują moc

– Przewidziane w przepisach procedury karnej przesłanki i zasady stosowania środków zapobiegawczych, w tym zawieszenia w czynnościach służbowych, odnoszą się do wszystkich podejrzanych i nie zawierają wyjątków dotyczących pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru – mówi Zbigniew Wrona. – Posiadanie mandatu co do zasady nie wyłącza możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i stosowania środków zapobiegawczych. Oczywiście, jeśli przepisy prawa nie przyznają immunitetu tak jak posłom czy senatorom – wyjaśnia.

Jak wiadomo, żaden przepis takiego  immunitetu wójtom nie przyznaje.

Kto rządzi w gminie

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w sytuacjach, w których wójt nie może pełnić funkcji, jego obowiązki przejmuje albo zastępca (pierwszy zastępca), albo osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów. Przepisy te określają jednak w sposób kazuistyczny, w jakich sytuacjach takie zastępstwo jest dopuszczalne.

Zgodnie z art. 28g tej ustawy zastępca przejmie obowiązki wójta wyłącznie wtedy, gdy ten jest tymczasowo aresztowany, odbywa karę aresztu lub pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne albo jest niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. W przepisie nie wymieniono przesłanki zawieszenia w czynnościach służbowych na podstawie art. 276 k.p.k. Jeżeli zatem zostanie zastosowana wobec wójta, jego zastępca nie będzie mógł przejąć obowiązków organu wykonawczego gminy.

W ustawie o samorządzie gminnym nie ma również przepisu umożliwiającego w takiej sytuacji wyznaczenie zastępcy prezesowi Rady Ministrów. Oznacza to, że gdy wójt jest zawieszony, nie ma osoby, która mogłaby wykonywać jego kompetencje i zadania.

– Nie musi to się kończyć paraliżem gminy – tłumaczy Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządowego Uniwersytetu Jagiellońskiego – ponieważ wszelkie pełnomocnictwa udzielone przez wójta pracownikom urzędu przed zawieszeniem zachowują moc. Urzędnicy mogą więc wykonywać powierzone w nich zadania i korzystać z kompetencji. W sytuacjach skrajnych dopuszczalne byłoby wprowadzenie w takiej gminie zarządu komisarycznego, jeżeli zawieszenie wójta miałoby oznaczać przedłużający się brak skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez władze gminy – dodaje.

Projekt nowelizacji jest gotowy

Zastosowanie środka z art. 276 kodeksu postępowania karnego i brak możliwości przejęcia tych zadań przez inne osoby mogą dla organu wykonawczego gminy oznaczać niemożność wykonywania zadań. Problem dostrzegło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które opracowało stosowny projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zakłada on uzupełnienie katalogu przesłanek zastosowania instytucji przejęcia wykonywania zadań wójta przez jego zastępcę o środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu czynności służbowych. 31 stycznia 2011 r. projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. – Dalsze prace legislacyjne będą kontynuowane po wakacjach parlamentarnych – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

Czytaj także w serwisach:

Samorząd

»

Ustrój i kompetencje

»

Ustrój samorządu

Środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych (art. 276 kodeksu postępowania karnego) można zastosować wobec podejrzanego czy oskarżonego wójta. Taka sytuacja może być kłopotliwa dla gminy pozbawionej osoby wykonującej funkcje organu wykonawczego.

Bez immunitetu

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr