Jedną z konsekwencji uchwalenia 4 marca 2010 r. ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej była zmiana prawa geodezyjnego i kartograficznego. Nałożyła ona na gminy obowiązek prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów, ustalania numerów porządkowych budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi.
Poza budynkami mieszkalnymi gminy mają obowiązek ewidencjonować budynki: biurowe, ogólnodostępne wykorzystywane na cele kultury i sportu oraz szkoły i szpitale. Do ewidencji trafiają również budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Wpisuje się zarówno budynki już istniejące, jak i te, które są dopiero w budowie, a także prognozowane.
Szczegółowy zakres informacji gromadzonych w gminnej ewidencji ma określić rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, którego projekt został właśnie zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Projekt rozporządzenia określa przede wszystkim wymagania funkcjonalne systemu teleinformatycznego stosowanego przez gminy do prowadzenia nowej ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Ta ma być bowiem prowadzona w formie elektronicznej, ale przy wykorzystaniu jednolitych dla wszystkich gmin rozwiązań.
Oznacza to, że gminne ewidencje staną się w pełni kompatybilne, co umożliwi między innymi sprawną wymianę zawartych w nich informacji, i to nie tylko pomiędzy gminami.