Samorządy już po raz trzeci muszą szczegółowo rozliczyć wynagrodzenia wypłacone w poprzednim roku nauczycielom pracującym w prowadzonych przez nie szkołach. Zgodnie z art. 30a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) każdego roku organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, przeprowadza do 20 stycznia analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mówi karta oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
Bazówka generuje podwyżki
Szczegółowe zasady ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (DzU nr 6, poz. 35 ze zm.).
Zgodnie z nim w przypadku, gdy w danym roku obowiązuje więcej niż jedna kwota bazowa, średnioroczną strukturę zatrudnienia ustala się odrębnie dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot. W zeszłym roku, podobnie jak w poprzednich, kwota bazowa dla pedagogów wzrosła od 1 września o 7 proc., a dokładnie z 2446,82 zł do 2618,10 zł. Należy zatem pamiętać, że od tego dnia zwiększyły się również średnie wynagrodzenia.
WAŻNE TERMINY
Samorządy mają obowiązek: