Brak publikacji sprawił, że Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały rady miejskiej w Jaworznie (woj. śląskie) dotyczącej garaży (sygnatura akt: I OSK 1865/11).
Zasady pierwszeństwa w nabyciu na własność garaży i użytkowania wieczystego gruntu na rzecz ich dotychczasowych najemców rada uchwaliła 31 maja 2010 r. Pierwszeństwo przysługiwało najemcom garaży wybudowanych przed 2000 r. ze środków najemcy lub jego poprzednika prawnego na podstawie pozwolenia na budowę lub dokumentu legalizującego budowę. Najemca powinien też mieć obowiązującą umowę najmu, nie zalegać z opłatą czynszu i podatku od nieruchomości oraz jednorazowo zapłacić za nabycie garażu i wnieść pierwszą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu.
SN uznał uchwałę rady miejskiej w Jaworznie za akt generalny
Uchwałę zaskarżył do sądu wojewoda śląski. W jego ocenie powinna mieć charakter indywidualny i przyznawać konkretnym osobom konkretne boksy garażowe, a nie pierwszeństwo dla bliżej nieokreślonego kręgu osób.
Rozpatrując skargę wojewody, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że art. 34 ust. 6a ustawy o gospodarce nieruchomościami, będący prawną podstawą uchwały, nie określa formy aktu, w jakim właściwe organy mogą przyznać prawo pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządowej. Niejednolite jest również orzecznictwo sądowe, zwłaszcza co do tego, czy taki akt ma mieć charakter generalny czy indywidualny. W ocenie WSA uchwała ma charakter aktu generalnego z zakresu prawa miejscowego – co wynika z art. 34 ust. 6a u. g. n. Przepis ten mówi, że rada gminy może przyznać w drodze uchwały pierwszeństwo w nabyciu lokali ich najemcom lub dzierżawcom. Umożliwia to przyznawanie takiego uprawnienia bez konieczności każdorazowego zajmowania się daną sprawą, jak chciał wojewoda.