Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego „Stop janosikowe". Został skierowany do prac Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Tego samego dnia Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpoczęła prace nad projektem przygotowanym przez samorządy. Posłowie zadecydowali, że projekt ten będzie traktowany jako poselski.
– Dwutorowe działania zwiększają szansę na przeforsowanie zmian w Sejmie – mówi Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego.
Rząd ma uwagi
Rząd mimo zastrzeżeń do obywatelskiego projektu ustawy zmieniającej zasady naliczania janosikowego rekomenduje prowadzenie nad nim dalszych prac w komisjach sejmowych – czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez Centrum Informacyjne Rządu. Uwagi zgłoszone przez Radę Ministrów do projektu dotyczą przede wszystkim skutków finansowych. W uzasadnieniu czytamy, że jego wejście w życie spowoduje obniżenie janosikowego o 20 proc. Z dokonanych przez resort finansów analiz wynika jednak, że kwota ta będzie znacznie wyższa.
Algorytm na czas prosperity
Szczegółowe uwagi Ministerstwa Finansów do projektu obywatelskiego przedstawiła na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego Zdzisława Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w MF. Jej zdaniem proponowane zmiany spowodują zmniejszenie wpłat na janosika, a tym samym i subwencji, blisko 932 mln zł.