Ministerstwo Edukacji Narodowej kończy prace nad nowelizacją ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. Dane w tzw. SIO2 mają być zbierane dopiero od przyszłego roku, ale ustawa wprowadzająca nowy system wymaga zmian.
Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, zamierza uchylić przepisy zobowiązujące poradnie psychologiczno-pedagogiczne do przekazywania do SIO2 szczegółowych informacji wrażliwych o uczniach. Po nowelizacji do systemu trafią jedynie dane niezbędne do właściwego podziału środków oraz zapewnienia właściwych warunków edukacji dzieci objętych kształceniem specjalnym.
W SIO2 mają być gromadzone dane jednostkowe o uczniach i nauczycielach, m.in. imię, nazwisko i numer PESEL, czyli dane osobowe w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Upoważnieni pracownicy szkół czy gmin podadzą też informacje o miejscu zamieszkania ucznia czy korzystaniu przez niego z pomocy materialnej.
Teraz czekająca na wejście w życie ustawa przewiduje, że poradnie pedagogiczno-psychologiczne mają podawać informacje o rodzaju niepełnosprawności ucznia, wystawionej diagnozie psychologicznej czy stwierdzającej zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Kazimierz Ujazdowski, poseł PiS, wskazuje, że są to dane wrażliwe, które znajdują się pod szczególną ochroną konstytucyjnego prawa do prywatności i nie mogą być gromadzone w centralnej bazie. Ich dysponentem mogą być tylko osoby odpowiedzialne za wychowanie i opiekę nad dzieckiem. Dlatego pod koniec stycznia skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności tych przepisów z konstytucją. Jego argumentację potwierdziła Prokuratura Generalna. Ujazdowski zapowiada, że nie wycofa skargi, dopóki nie zostaną uchylone przepisy naruszające prawo do prywatności.
Nowy system informacji oświatowej ma być skutecznym narzędziem polityki edukacyjnej na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Gromadzone dane mają być bardziej aktualne, wiarygodne i rzetelne. Choć ustawa o nowym SIO wchodzi w życie z końcem kwietnia, pierwsze dane trafią do niego dopiero w kwietniu 2013 r. Do tego czasu dane nadal będą podawane i gromadzone w tzw. starym SIO.