Do kogo powinien się zgłosić wójt planujący wykorzystać urlop w długi majowy weekend?

Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w przepisach ustawy o pracownikach samorządowych. To jej przepisy określają kto reprezentuje pracodawcę samorządowego wobec poszczególnych kategorii pracowników samorządowych. Jak wynika z treści art. 7 tej ustawy czynności z zakresu prawa pracy wobec zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), sekretarza i skarbnika gminy oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych wykonuje - w imieniu pracodawcy samorządowego - wójt (burmistrz, prezydent miasta). Wójt udzieli urlopu nie tylko tym osobom, ale także pozostałym zatrudnionym w urzędzie pracownikom.

Natomiast jak wynika z treści art. 8 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych pracodawcą wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest urząd gminy. Ustęp 2 tego artykułu wskazuje natomiast osoby upoważnione do wykonywania wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czynności z zakresu prawa pracy. Przepis ten wskazuje, że to rada jest właściwa do ustalania wynagrodzenia wójta. Jej przewodniczący jest natomiast właściwy do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy związanych z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Natomiast pozostałe czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy. Oznacza to, że urlopowy wniosek na majowy długi weekend podpisze wójtowi albo wyznaczona przez niego pracownik, albo właśnie sekretarz gminy.

– Osoba zastępująca, o której mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych nie musi być pracownikiem urzędu gminy - wyjaśnia Agnieszka Rzetecka - Gil, radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z samorządowym prawem pracy. - Nie ma również przeszkód, aby był to pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku nieurzędniczym - dodaje. W konsekwencji należy przyjąć, że wójt może wyznaczyć na osobę zastępującą np. osobę zatrudnioną na stanowisku doradcy, czy asystenta, a także np. swojego zastępcę. Jeżeli tak postąpi, to ta osoba będzie właściwa do udzielenia wójtowi urlopu.

Z konstrukcji art. 8 ust. 2 wynika jednocześnie, że w sytuacji w której wójt osoby zastępującej nie wyznaczy, to wniosek urlopowy podpisze mu sekretarz gminy.