Radni powiatu radomskiego podjęli uchwałę w sprawie dostosowania treści statutu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do przepisów obowiązującej od 1 lipca 2011 r. ustawy o działalności leczniczej. Badający tę uchwałę wojewoda mazowiecki stwierdził, że zawiera ona postanowienia sprzeczne z nową regulacją. Zakwestionowane przepisy dostosowanego statutu organ nadzoru uchylił.
– Rada powiatu przewidziała konkursy na niektóre stanowiska podmiotu leczniczego – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – To samo jednak stanowi art. 49 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, z którego wynika, że konkurs przeprowadza się w celu obsadzenia stanowiska: kierownika (zastępcy kierownika zakładu, gdy kierownik lekarzem nie jest), ordynatora, naczelnej pielęgniarki i pielęgniarki oddziałowej. Normowanie tego samego w statucie, a do tego w sposób odmienny od ustawy jest zatem zbędny i nieprawidłowy – wyjaśnia.
To ustawa, a nie statut SP ZOZ przesądza o konkursie na dyrektora szpitala
Uchwalony przez radę powiatu nowy statut przewidywał ponadto, że rada społeczna SP ZOZ zatwierdza regulamin organizacyjny tej placówki. – To postanowienie statutu jest również wadliwe – zwraca uwagę wojewoda. – A to dlatego, że zgodnie z art. 48 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej do zadań rady społecznej należy jedynie opiniowanie takiego regulaminu, a nie jego zatwierdzanie – wyjaśnia.
Błędnym postanowieniem statutu jest również przyznanie radzie społecznej lecznicy kompetencji do wprowadzania w nim zmian. Ustawa o działalności leczniczej stanowi bowiem, że statut samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej nadaje podmiot tworzący. Oznacza to, że tylko rada powiatu jest właściwa do nowelizowania treści tego dokumentu.