Od dziś minimum programowe I stopnia specjalizacji pracownika socjalnego powinno obejmować m.in. warsztat pracy pracownika socjalnego, etykę zawodową i prawa człowieka, wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego, karnego, zabezpieczenia społecznego i prawa pomocy społecznej. Kursanci będą także zdobywać umiejętności interpersonalne w pracy socjalnej, uczyć się wspierania społeczności lokalnej oraz metod i technik tworzenia projektów socjalnych. Łączny wymiar minimum programowego zostanie skrócony do 190 godzin dydaktycznych.

Takie zmiany wprowadziło nowe rozporządzenie w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownika socjalnego.

Minimum programowe szkolenia z zakresu II stopnia specjalizacji składa się z dwóch części – ogólnej i specjalistycznej. W części ogólnej znajdują się takie bloki tematyczne, jak projekt socjalny, mediacje i negocjacje, metody zarządzania w pracy socjalnej i pomocy społecznej, wypalenie zawodowe, lokalna polityka społeczna, PR, polityka społeczna Unii Europejskiej oraz działania Rady Europy w zakresie polityki społecznej. Część specjalistyczna obejmuje interdyscyplinarną charakterystykę problemu, metody pracy socjalnej i hospitacje.

Pracownicy socjalni, którzy uzyskali stopnie specjalizacji przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, nie muszą się martwić – zachowają nabyte uprawnienia.

podstawa prawna: rozporządzenie z 17 kwietnia 2012 r. DzU z 8 maja, poz. 486