Gminy i powiaty dopiero od 2015 r. będą musiały zatrudniać asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej, a pomoc materialna samorządów dla rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych będzie fakultatywna, a nie obowiązkowa – takie zmiany wprowadza nowela ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej, która właśnie wchodzi w życie.
Wyjątkowe wypadki
Nowe przepisy wskazują, że od 1 stycznia 2015 r. każda gmina będzie musiała przygotować miejsce pracy dla asystenta rodziny, czyli nowego urzędnika, który ma pomagać maksymalnie 15 rodzinom. Wcześniej opiekunowie dostaną do pomocy asystenta, pod warunkiem że ich sytuacja, np. bytowa, jest ciężka i z wnioskiem o to do ośrodka pomocy społecznej wystąpi pracownik socjalny.
42 tys. rodzin zastępczych mamy w kraju
Tak samo będzie z powiatami, które od 1 stycznia 2012 r. musiały zatrudniać koordynatora pieczy zastępczej, zajmującego się pomocą rodzinom zastępczym. Nowela wskazuje natomiast, że obowiązek będzie przesunięty o trzy lata, a wcześniej opiekunowie dostaną wsparcie nowego urzędnika, pod warunkiem że zwrócą się o to do powiatu. Co więcej, od 2015 r. jeden koordynator ma się opiekować 30 rodzinami, a nie 15 – jak pierwotnie wskazywała ustawa.
O przesunięcie terminów zatrudniania nowych urzędników z powodu braku pieniędzy samorządy walczyły przez kilka miesięcy, ale nie są zadowolone z efektów, które przynosi nowelizacja ustawy.