Ustawa o systemie oświaty nakłada na gminę obowiązek poinformowania rodziców uczniów o tym, że szkoła ma zostać zlikwidowana. Zawiadomienia takie należy doręczyć właściwym osobom co najmniej na sześć miesięcy przed terminem jej likwidacji. Jednocześnie przepisy ustawy, w szczególności jej art. 59 ust. 1 nie precyzują sposobu doręczenia rodzicom uczniów takich zawiadomień. Oznacza to, że decyzję w tej sprawie pozostawiono wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), który może postanowić o dokonywaniu doręczeń zarówno na zasadach ogólnych (drogą pocztową) jak i np. przez pracowników gminy.
Datą likwidacji szkoły jest koniec roku szkolnego, czyli 31 sierpnia. Oznacza to, że zawiadomienia o zamiarze likwidacji placówki należy doręczyć rodzicom do końca lutego (na sześć miesięcy przed).
Dwie uchwały w sprawie likwidacji gminnych szkół podstawowych podjęła w tym roku mazowiecka gmina Kotuń. Zostały one doręczone wojewodzie, który w trybie nadzorczym stwierdził ich nieważność. Powodem było właśnie to, że zawiadomienia o planowanej likwidacji szkół nie zostały prawidłowo doręczone wszystkim rodzicom.
Badając zakwestionowane uchwały wojewoda mazowiecki stwierdził, że w dwóch przypadkach zawiadomienia wysłane do rodziców pocztą zostały zwrócone do urzędu gminy z adnotacjami „adresat nieznany" oraz „adresat wyprowadził się". Jedna z przesyłek została natomiast odebrana przez domownika, ale na pokwitowaniu odbioru zabrakło adnotacji, że odbierający zobowiązuje się przekazać ją adresatowi. W konsekwencji wojewoda mazowiecki stwierdził, że zawiadomienia o zamiarze likwidacji gminnych szkół nie zostały prawidłowo doręczone wszystkim zainteresowanym, a w konsekwencji uchwały w sprawie likwidacji szkół zostały podjęte z naruszeniem prawa.
- Gmina Kotuń nie przedstawiła dowodów potwierdzających doręczenie zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły wszystkim rodzicom i opiekunom prawnym dzieci uczęszczających do gminnych szkół podstawowych – wyjaśnia Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – Naruszenie tego wymogu jest istotnym naruszeniem prawa i stanowi przesłankę do stwierdzenia nieważności uchwały o likwidacji szkoły – dodaje.