Rada gminy Lipnik podjęła uchwałę wprowadzającą czasowy zakaz sprzedaży alkoholu w sieci handlu detalicznego na terenie miejscowości Lipnik. Postanowiła w niej, że zakaz ten będzie obowiązywał 19 sierpnia 2012 r. W tym dniu w miejscowości Lipnik organizowane były dożynki gminne. „Wprowadzenie zakazu jest konieczne ze względu na zachowanie bezpieczeństwa publicznego w trakcie trwania uroczystości" – uzasadniali swoją decyzję radni.
Uchwałę zakwestionował wojewoda świętokrzyski. Stwierdził, że została podjęta z istotnym naruszeniem prawa, a w konsekwencji jest nieważna.
Stosownie do brzmienia powołanego w podstawie prawnej uchwały art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rada gminy może wprowadzić stały lub czasowy zakaz np. sprzedaży napojów alkoholowych w innych, niewymienionych w ustawie miejscach ze względu na ich charakter.
– Miejsca publiczne, w których obowiązuje zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu, wymienione zostały w art. 14 ust. 1-5 ustawy – wyjaśnia Grzegorz Dziubek, wicewojewoda świętokrzyski. – Przepis art. 14 ust. 6 tej ustawy zawiera delegację dla rady, na podstawie której może ona wprowadzić analogiczny zakaz także na innych niewymienionych miejscach ze względu na ich szczególny charakter – dodaje.
Przesłanka szczególnego charakteru obiektu oznacza, że rada gminy nie ma pełnej dowolności w wyborze tych miejsc – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody świętokrzyskiego. W ocenie organu nadzoru wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na terenie danej miejscowości ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w czasie trwania uroczystości (jak to uczyniła rada gminy Lipnik) nie pokrywa się z ustawową przesłanką „szczególnego charakteru danego miejsca, obiektu lub obszaru", uzasadniającą podjęcie takiego działania.