Przekształcenia zoz w spółki prawa handlowego trwają od 2009 r. Jeszcze przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej 1 lipca 2011 r. samorządy, czyli organy założycielskie zoz likwidowały je, tworząc spółki lecznicze. Od 2009 r. do 2011 r. formę organizacyjną zmieniły na tych zasadach 54 placówki.
Od ponad roku obowiązywania przepisów ustawy leczniczej w spółki przekształciło się ok. sześciu szpitali, m.in. szpital w Goleniowie, szpital w Opatowie i Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Gdańsku, szpital w Świętochłowicach. Prezesi nowo powstałych spółek uważają jednak, że przekształcenie nie jest lekiem na całe zło i nie sprawi, że szpital nagle przestanie mieć długi.
– Po transformacji zostało nam ok. 14 mln zł. Teraz musimy zaciągnąć kredyt, by pokryć długi. Dzięki temu szpital powinien odzyskać płynność finansową – tłumaczy Dariusz Skłodowski, prezes szpitala w Świętochłowicach.
– Restrukturyzacja jest potrzebna jeszcze przed przekształceniem – mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy szpitala na warszawskim Bródnie. Zaznacza, że menedżerowie przekształconego w spółkę szpitala liczą dokładnie wszystkie koszty i nie mają długów dzięki temu, że usługi sprzątania i żywność dla pacjentów przygotowuje zewnętrzna firma.
Do 2013 r. samorządy będą musiały spłacić długi za podległe lecznice