Uchwalona 14 września 2012 r. nowelizacja prawa o zgromadzeniach zakazuje organizowania dwóch manifestacji w tym samym miejscu i czasie oraz o pokrywających się trasach przemarszu. Przewiduje także więcej obowiązków i większą odpowiedzialność przewodniczącego zgromadzenia za jego przebieg oraz nadaje więcej uprawnień dla organów gminy i jej przedstawicieli kontrolujących przebieg manifestacji.
Gmina zabroni
Gdy w tym samym miejscu i czasie zgłoszone zostanie odbycie dwóch zgromadzeń, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wezwie organizatora tego, które zostało zgłoszone jako drugie, do zmiany miejsca, czasu albo trasy przemarszu. Gdy ten żądania nie spełni, gminny organ zakaże mu zorganizowania zgromadzenia.
Rozwiązanie to budzi liczne kontrowersje. O jego możliwej niekonstytucyjności pisał jeszcze podczas prac nad projektem Andrzej Seremet, prokurator generalny.
– Intencją ustawodawcy jest, aby organizator manifestacji zgłoszonej później mógł po zapoznaniu się z trasą przemarszu wcześniej zgłoszonego zgromadzenia ustalić nową trasę, współpracując z prezydentem miasta – wyjaśnia poseł Marek Biernacki (PO). – Oczywiście nie wiadomo, jak ta regulacja będzie funkcjonować. Będziemy to bacznie obserwować i reagować tak, aby wolność zgromadzeń nie była nadmiernie ograniczana – dodaje poseł sprawozdawca.
Nowelizacja przesądza też, że przewodniczącym zgromadzenia jest organizator. Chyba że inna osoba wyrazi pisemną zgodę na przekazanie jej obowiązków przewodniczącego. Zgodę taką należy dołączyć do składanego wójtowi zawiadomienia, podając w nim imię i nazwisko przewodniczącego, jego adres, a także zdjęcie.