Utrata zaufania do sekretarza gminy przyczyną zwolnienia

Relacje zawodowe między wójtem a sekretarzem gminy muszą opierać się w dużej mierze na zaufaniu. Brak tego zaufania może destabilizować pracę urzędu gminy

Publikacja: 12.10.2012 13:02

Sekretarz gminy, angażując się w kampanię wyborczą, powinien liczyć się z możliwością utraty pracy

Sekretarz gminy, angażując się w kampanię wyborczą, powinien liczyć się z możliwością utraty pracy

Foto: www.sxc.hu

Pracodawcy, który złożył wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym może służyć - w okolicznościach konkretnej sprawy - skarga na uchwałę odmawiającą zgody na rozwiązanie stosunku pracy. tak wynika z orzeczenia, jakie w czerwcu bieżącego roku wydał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II OSK 870/12).

Wójt Gminy zwrócił się do Rady Powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia z radnym Rady Powiatu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku sekretarza Gminy

. W uzasadnieniu podał, że wymieniony radny będąc sekretarzem gminy, aktywnie uczestniczył w wyborach samorządowych i w konsekwencji uzyskał mandat radnego. Radny - sekretarz włączył się również w kampanię wyborczą konkurenta aktualnego Wójta. Przejawiło się to szczególnie w drugiej turze wyborów, kiedy oficjalnie opowiedział się za konkurentem Wójta.

Wójt Gminy podkreślił, że utracił zaufanie do sekretarza, a to wyklucza możliwość dalszej współpracy. Tym bardziej, że sekretarz gminy jest również zastępcą wójta w określonych sprawach, a nawet jego pracodawcą w określonym prawem zakresie.

Rada Powiatu odmówiła wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.

W uzasadnieniu uchwały radni podkreślili, że tylko sekretarza zrzeszonego w partii politycznej bądź biorącego udział w jej tworzeniu szef jednostki samorządu terytorialnego będzie musiał zwolnić. Zdaniem radnych okres kampanii wyborczej jest typowym okresem walki politycznej i nie może mieć wpływu na ocenę pracownika.

Wójt wezwał radę do zmiany tej uchwały, a następnie zaskarżył jej treść do sądu administracyjnego.

Rozpatrujący sprawę w I instancji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że skarga wójta jest zasadna (sygn. akt II SA/Wa 1900/11). - W rozpoznawanej sprawie Wójt Gminy wskazał, że utracił do sekretarza zaufanie, co w konsekwencji uniemożliwia jego współpracę z wymienionym - czytamy w uzasadnieniu wyroku. - Tymczasem Rada Powiatu w zaskarżonej uchwale w żaden sposób nie wykazała, dlaczego podanych przez Wójta motywów nie uznała za miarodajne, takiego uzasadnienia zabrakło - podkreślił sąd.

Stanowisko WSA podzielił rozpatrujący skargę kasacyjną Rady Powiatu Naczelny Sąd Administracyjny. - Rada powinna zbadać merytorycznie wskazane we wniosku motywy pracodawcy oraz odpowiednio się do nich ustosunkować. Skoro  Wójt wskazywał na utratę zaufania do pracownika zatrudnionego na stanowisku sekretarza, to Rada Powiatu powinna w sposób należyty odnieść się do powoływanych we wniosku okoliczności, mając w szczególności na uwadze ustawową pozycję sekretarza, któremu wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu (art. 33 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym) - czytamy w uzasadnieniu.

NSA podkreślił ponadto, że szczególna pozycja jaką zajmuje sekretarz w strukturze organizacyjnej gminy sprawia, że charakter relacji między nim a wójtem jest szczególny. Relacje zawodowe między wójtem a sekretarzem gminy muszą opierać się w dużej mierze na zaufaniu. Brak tego zaufania może destabilizować pracę urzędu gminy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo