Termin, w którym rada gminy powinna podjąć uchwałę w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego, jest nieprzekraczalny. Oznacza to, że po 31 marca 2013 r. radni stracą możliwość podjęcia uchwały o wyodrębnieniu w gminnym budżecie na 2014 r. środków dla sołectw.
Naruszenie prawa
W wyroku z 20 stycznia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał, że termin 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy należy uznać za nieprzekraczalny (sygn. akt I SA/Bd 951/09).
– Uchybienie terminowi do podjęcia uchwały stanowi istotne naruszenie prawa skutkujące jej nieważnością – podkreślił z kolei WSA we Wrocławiu. – Ponadto przepis zastrzegający termin należy zaliczyć do grupy przepisów ściśle regulujących procedurę podejmowania uchwał (wyrok z 28 czerwca 2011 r., sygn. akt III SA/Wr 221/11).
– Obowiązkiem organów gminy, zgodnie z konstytucyjną zasadą legalizmu, jest podejmowanie działań mających na celu wykonywanie nałożonych ustawą obowiązków – wyjaśnia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Oznacza to, że niepodjęcie żadnej uchwały w tej sprawie w wyznaczonym ustawą terminie stanowi złamanie prawa.
Pamiętać jednak trzeba, że uchwały w sprawie wyodrębnienia bądź niewyodrębnienia funduszu powinny być podejmowane w gminach, w których funkcjonują sołectwa.