Mieszkaniec Puław poskarżył się do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Lublinie na brak jakiejkolwiek reakcji ze strony prezydenta miasta, na jego wniosek o aktualizację miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Puławy. Zdaniem skarżącego aktualizacja miała polegać na określeniu nowego przeznaczenia części należącej do niego działki, w stosunku do której plan utracił aktualność.
W jego ocenie było to konieczne z uwagi na wybudowanie przez gminę bulwaru na innym terenie niż pierwotnie planowano. Dodał również, że w sprawie nie musi być dokonywa poważna zmian planu zagospodarowania przestrzennego Puław, a jedynie jego niewielka aktualizacja.
WSA wyrokiem z 4 grudnia 2012 roku postanowił odrzucić skargę mieszkańca (sygn. II SAB/Lu 101/12 ). Na wstępie sąd podkreślił, że przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie posługują się pojęciem aktualizacji planu miejscowego, lecz zmiany tego planu. Wyśnił, że żądanie podjęcia procedury w celu aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, jest w istocie żądaniem takiej zmiany zapisów planu, która uwzględni aktualny stan działki.
Dodał również, że uchwalenie lub zmiana miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie są obowiązkowe chyba, że wymagają tego przepisy szczególne. Natomiast inicjatywa podjęcia przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy do tej rady, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Sąd pouczył mieszkańca, że organem wyłącznie właściwym do podjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jest rada gminy, nie prezydent czy burmistrz. Wyjaśnił, że jeśli nie ma obowiązku sporządzania lub zmiany planów miejscowych na obszarach, na których z mocy przepisu szczególnego takiego obowiązku nie wprowadzono, nie można mówić o nakazie. Natomiast skarga na bezczynność w zmianie planu istniejącego nie będzie mogła odnieść zamierzonego skutku i podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna.