Rada gminy Chorkówka podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Została ona uchylona przez wojewodę podkarpackiego, a to ze względu na błędy proceduralne. Organ nadzoru stwierdził bowiem szereg błędów wskazujących, że zasady uchwalania planu miejscowego nie były przez radnych przestrzegane (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego z 12 marca 2013 r., sygnatura akt P-II.4131.2.50.2013).
Przy uchwalaniu planu miejscowego szczególne znaczenie maja postanowienia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy
- Zarówno naruszenie zasad jak i trybu sporządzania planu miejscowego pozwala na stwierdzenie jego nieważności w całości i w części - mówi Janusz Olech, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. - Co więcej stwierdzone przez organ nadzoru naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego nie muszą mieć charakteru istotnego, aby orzec nieważność takiej uchwały - wyjaśnia.
Innymi słowy oznacza to, że każde naruszenie zasad sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego skutkować będzie uchyleniem takiej uchwały w całości lub w części.
Stanowisko takie potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo wskazać można wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wyraźnie podkreślił, że zarówno naruszenie "zasad sporządzania", jak i "trybu sporządzania" planu miejscowego pozwala na stwierdzenie nieważności takiej uchwały w całości lub w części (wyrok z 25 maja 2009 r., sygn. akt II OSK 1778/08).