Transport zbiorowy. Zasady korzystania z gminnych przystanków

Gmina Kampinos błędnie wskazała obowiązek zawarcia umowy, na podstawie której następuje prawo korzystania z przystanków komunikacyjnych

Publikacja: 14.05.2013 14:09

Do wniosku o uzgodnienie zasad korzystania przystanków przedsiębiorca dołącza w szczególności propon

Do wniosku o uzgodnienie zasad korzystania przystanków przedsiębiorca dołącza w szczególności proponowany rozkład jazdy

Foto: www.sxc.hu

Rada gminy Kampinos uchwaliła regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem i zarządca jest samorząd. Postanowiła w jego treści m.in., że udostępnienie operatorom lub przewoźnikom przystanków następuje na podstawie umowy. Uchwała określała również sytuacje, w których umowa ta może zostać rozwiązana.

W treści regulaminu wskazano także przesłanki na podstawie których gmina może odmówić podpisania umowy z przewoźnikiem (operatorem), a także jakie dokumenty przewoźnik (operator) powinien dołączyć do wniosku o uzgodnienie zasad korzystania z przystanków.

Postanowienia te zakwestionował wojewoda mazowiecki, który w rozstrzygnięciu nadzorczym z 7 maja 2013 r. (sygn. akt LEX-I.4131.49.2013.MS) stwierdził, że naruszają one art. 15 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

- Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami do wyłącznej właściwości rady gminy należy określenie przystanków komunikacyjnych i dworców oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. - Ponadto przedsiębiorca, przed dokonaniem zgłoszenia, uzgadnia zasady korzystania z przystanków komunikacyjnych z ich właścicielem lub zarządzającym - dodaje.

Ustawa o transporcie zbiorowym wskazuje, że do wniosku o uzgodnienie zasad korzystania z ww. obiektów przedsiębiorca dołącza w szczególności proponowany rozkład jazdy oraz schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami komunikacyjnymi.

- Z powyższych ustaleń wynika, iż rada gminy Kampinos przekroczyła granice upoważnienia ustawowego do określenia warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych – uzasadnia wojewoda.

Ponadto, w ocenie organu nadzoru, gmina Kampinos błędnie wskazała obowiązek zawarcia umowy, na podstawie której następuje prawo korzystania z przystanków komunikacyjnych, a także przesłanki uzasadniające rozwiązanie takiej umowy. - Należy bowiem podkreślić, że ustawodawca w art. 32 ustawy o transporcie zbiorowym wskazał jedynie na obowiązek przedsiębiorcy w zakresie uzgodnienia zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych – zaznacza wojewoda.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego