Rząd zamierza uprościć podatki lokalne. Chce wprowadzić zmodyfikowanie zasady ich opłacania w ratach. Proponuje zatem jednorazową płatność (w terminie do 15 marca roku podatkowego), jeżeli kwota zobowiązania podatkowego nie przekracza 100 zł. Kolejna propozycja to odstąpienie od doręczania decyzji ustalającej podatek od osób fizycznych i od pobierania takiego podatku, gdy jego wysokość nie przekracza kosztów przesyłki poleconej. Rząd zamierza także zlikwidować ulgę żołnierską (w podatku rolnym). To samo chce zrobić z preferencyjną stawką podatku od lasów ochronnych i ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości przedmiotów opodatkowania w parkach narodowych.
Spełnione postulaty
Wszystkie te propozycje zostały przedstawione w przyjętym na ostatnim posiedzeniu rządu projekcie założeń do ustaw o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.
– Większość zaproponowanych zmian odnosi się do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustaw o podatku rolnym i leśnym i była od dawna sygnalizowana przez organy gmin – mówi Danuta Kamińska, skarbnik Miasta Katowice.
Część proponowanych zmian była także sygnalizowana w orzeczeniach sądów administracyjnych. Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie zasad opodatkowania części wspólnych budynku, w którym wyodrębniono własność lokali oraz gruntów pod tym budynkiem (art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Zasady te zostaną szczegółowo określone w projekcie ustawy, nad którym pracuje Rada Ministrów.
Czy pobierać opłaty: miejscową, uzdrowiskową i targową, zdecyduje rada