Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną powiatu, któremu wojewoda unieważnił uchwały podjęte przez radę na jednej sesji z lipca 2012 r. Sąd kasacyjny uznał, że podpis radnego na wniosku o odwołanie starosty jest jego oświadczeniem woli, które wywołuje skutki publicznoprawne. To oznacza, że radny nie może tu przed sesją zmieniać zdania co do swojego wniosku o odwołanie starosty ( sygn. akt II OSK 992/13).
Zmiana zdania "za pięć dwunasta"
W maja 2012 r. grupa pięciu radnych rady powiatu złożyła w starostwie powiatowym wniosek o odwołanie starosty z pełnionej przez niego funkcji. Rozpatrzenie tego wniosku zostało uwzględnione w porządku obrad XXII sesji rady zaplanowanej na 2 lipca 2012 r. na godz. 14.00.
W dniu sesji, na godzinę przed jej rozpoczęciem radni cofnęli jednak swój wniosek. Swoją decyzję tłumaczyli brakiem odpowiedniej większości w radzie, pozwalającej na odwołanie starosty. Pismo zostało zaadresowane imiennie do przewodniczącej rady powiatu. Pomimo tego wniosek stanął na radzie. Okazało się, że pismo radnych cofające wcześniejszy wniosek o odwołanie starosty zostało zakwalifikowane jako wniosek o zmianę porządku obrad. Został on poddany pod głosowanie i radni nie wyrazili na to zgody. Wniosek o zmianę porządku obrad nie uzyskał wymaganej większości, skutkiem czego sesja odbyła się według ustalonego wcześniej porządku.
Potem rada zajęła się wnioskiem o odwołanie starosty, co poprzedziło odczytanie pisma, które miało go cofnąć. Radni wybrali komisję skrutacyjną celem przeprowadzenia głosowania odwołania starosty. Spośród pięciu radnych wnioskodawców czterech odmówiło wzięcia udziału w głosowaniu. Piąty opuścił salę przed jego rozpoczęciem. Ostatecznie ich wniosek nie uzyskał wymaganej większości 3/5 głosów ustawowego składu i uchwała w tej sprawie nie została podjęta, co zostało utrwalone w treści protokołu sesji.
Sprawą zamieszania na sesji rady powiatu zainteresował się wojewoda. Ta interwencja zakończyła się stwierdzeniem nieważność trzech uchwał w sprawie: odmowy zmiany porządku obrad sesji, wyboru komisji skrutacyjnej oraz nieodwołania starosty.