Częstą praktyką jest, że w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed końcem kadencji, premier wyznacza jego zastępcę na osobę pełniącą obowiązki wójta.
Taka sytuacja ma swoje pozytywne strony. Przede wszystkim zastępca przeważnie jest świetnie zorientowany w sprawach gminy. Gwarantuje też ciągłość sprawowania funkcji.
Może jednak powodować pewne komplikacje. Np. w sytuacji, gdy premier wyznaczy do pełnienia obowiązków wójta byłego zastępce w okresie, gdy biegnie okres wypowiedzenia jego stosunku pracy. Wówczas będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której ta sama osoba pozostaje w dwóch równoległych stosunkach pracy z tym samym pracodawcą.
- Nie jest to sytuacja typowa - mówi dr Monika Latos-Miłkowska, z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa I Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Wynika jednak z zastosowania obowiązujących przepisów, w których nie przewidziano szczególnej regulacji dla sytuacji, w której pełniącym obowiązki wójta miałby zostać jego odwołany zastępca znajdujący się w okresie wypowiedzenia - dodaje.
Zgodnie z art. 28 e ustawy o samorządzie gminnym wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępców. Odwołanie to następuje z mocy prawa, co oznacza, że nie jest ono uzależnione od złożenia zastępcy odrębnego oświadczenia woli. Ma to swoje uzasadnienie. W sytuacji, gdy mandat wójta wygasł nie ma w gminie osoby upoważnionej do dokonywania w stosunku do zastępcy czynności z zakresu prawa pracy.