Reklama

Ciężarna parkuje za darmo

Radni nie zwolnią z opłat siebie, ale mogą taksówkarzy czy osoby starsze.

Publikacja: 20.02.2014 08:22

Za drugą i trzecią godzinę parking musi być droższy

Za drugą i trzecią godzinę parking musi być droższy

Foto: www.sxc.hu

– Zdecydowaliśmy wprowadzić zerowe stawki opłat m.in. dla kobiet w ciąży oraz dla rodzin wielodzietnych – mówi Piotr Radowski, przewodniczący rady miasta Wielunia. – Początkowo głosowany 11 lutego projekt uchwały w tej sprawie przewidywał także zerową stawkę opłat dla kierujących pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi, ale ostatecznie ta propozycja akceptacji radnych nie uzyskała – informuje przewodniczący.

Opłata nie ?dla wszystkich

Uchwały w sprawie opłat za parkowanie w strefie podejmuje rada gminy na podstawie ustawy o drogach publicznych. Jak wynika z jej art. 13b ust. 4 pkt 2, rada gminy, ustalając strefę płatnego parkowania, może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane, a także zerową stawkę dla niektórych użytkowników drogi.

Ale nie dla wszystkich.

– Za niczym nieuzasadnione uznać należy wprowadzenie szczególnych regulacji dotyczących abonamentów postojowych przysługujących osobom sprawującym funkcje publiczne, jakimi są radni rady miejskiej – wyjaśnia Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. – Zwłaszcza jeżeli warunki płatnego parkowania w strefie przewidziane dla radnych miałyby być korzystniejsze niż te przewidziane dla innych użytkowników dróg publicznych, które są usytuowane w strefie płatnego parkowania – dodaje.

Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby zerową stawką objęci zostali np. taksówkarze.

Reklama
Reklama

– Wydaje się, że na rzecz przedsiębiorców prowadzących taką działalność powinno się ustalić właśnie stawkę zerową – zauważa Kazimierz Bandarzewski, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Wprawdzie z żadnego przepisu nie wynika wprost taki obowiązek, niemniej jednak rada gminy ustala maksymalne kwoty za przejazd taksówkami i w związku z tym nie powinna dodatkowo ograniczać zysku przedsiębiorców poprzez zobowiązanie ich do uiszczania kwot za parkowanie – przekonuje.

Ze stanowiskiem tym zgodzili się też wieluńscy radni i uchwalili zerowe stawki opłat za parkowanie również dla prowadzących taksówki osobowe. Pod warunkiem że będą oni parkować wyłącznie w miejscach specjalnie wyznaczonych i oznakowanych jako postój taksówek.

Bezpłatny postój przysługuje kobietom od dziesiątego tygodnia ciąży

Po kartę do burmistrza

– Nowe zasady pobierania opłat za parkowanie obowiązywać będą w naszym mieście od 1 lipca – mówi Piotr Radowski. – Kobieta w ciąży, aby skorzystać z preferencyjnych stawek, musi wystąpić do burmistrza o specjalną kartę, która jest wydawana na podstawie zaświadczenia lekarskiego – wskazuje.

Karta taka jest imienna i zawiera numer rejestracyjny samochodu, co ma zapobiegać „pożyczaniu" uprawnień innym kierowcom.

– Zaznaczam, że z ulgowego parkowania korzystać może wyłącznie ciężarna kobieta kierowca, ale już nie jej mąż czy partner podwożący ją do centrum miasta – zwraca uwagę Radowski.

Reklama
Reklama

Z kolei rodziny wielodzietne, które chcą za darmo parkować w mieście, muszą wystąpić o przyznanie Wieluńskiej Karty Rodziny 3+. Na jej podstawie wystawiany jest dokument uprawniający do bezpłatnego parkowania.

Autobusem taniej

– Zmiana zasad parkowania w strefach ma na celu ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta – podkreśla Magdalena Kopańska, rzecznik prasowy UM Wielunia. W tym celu strefę płatnego parkowania podzielono na podstrefy: A – droższą, obejmującą ścisłe centrum, oraz tańszą – B – wyjaśnia.

Kierowcy w strefie A za godzinę postoju zapłacą 2 zł, czyli dwa razy tyle, ile ci, którzy swoje samochody pozostawią w strefie B.

– Podwyżki mają pokryć straty spowodowane obniżeniem cen biletów komunikacji miejskiej i ulg dla rodzin wielodzietnych oraz osób w wieku powyżej 65 lat – tłumaczy Piotr Radowski.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

188 tys. zadowolonych kierowców

Nysa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła specjalną ulgę dla kierowców na przejazdy autobusami komunikacji miejskiej. Ci, którzy zdecydują się zostawić samochód przed domem, mogą – po okazaniu dowodu rejestracyjnego – podróżować miejskimi autobusami za darmo. Jak wyliczają pracownicy nyskich Zakładów Komunikacji Miejskiej, dzięki darmowym przejazdom dla kierowców codziennie na ulice miasta nie wyjeżdża około 80 samochodów. A do początku lutego 2014 r. z możliwości darmowej podróży autobusem skorzystało już w Nysie ponad 188 tys. kierowców. Od września 2013 r. bezpłatnie komunikacją mogą jeździć kierowcy aut osobowych w Olkuszu. Tutaj ulga nie obejmuje kierowców aut służbowych i z tzw. kratką.

– Zdecydowaliśmy wprowadzić zerowe stawki opłat m.in. dla kobiet w ciąży oraz dla rodzin wielodzietnych – mówi Piotr Radowski, przewodniczący rady miasta Wielunia. – Początkowo głosowany 11 lutego projekt uchwały w tej sprawie przewidywał także zerową stawkę opłat dla kierujących pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi, ale ostatecznie ta propozycja akceptacji radnych nie uzyskała – informuje przewodniczący.

Opłata nie ?dla wszystkich

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama