Ciężarna parkuje za darmo

Radni nie zwolnią z opłat siebie, ale mogą taksówkarzy czy osoby starsze.

Publikacja: 20.02.2014 08:22

Za drugą i trzecią godzinę parking musi być droższy

Za drugą i trzecią godzinę parking musi być droższy

Foto: www.sxc.hu

– Zdecydowaliśmy wprowadzić zerowe stawki opłat m.in. dla kobiet w ciąży oraz dla rodzin wielodzietnych – mówi Piotr Radowski, przewodniczący rady miasta Wielunia. – Początkowo głosowany 11 lutego projekt uchwały w tej sprawie przewidywał także zerową stawkę opłat dla kierujących pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi, ale ostatecznie ta propozycja akceptacji radnych nie uzyskała – informuje przewodniczący.

Opłata nie ?dla wszystkich

Uchwały w sprawie opłat za parkowanie w strefie podejmuje rada gminy na podstawie ustawy o drogach publicznych. Jak wynika z jej art. 13b ust. 4 pkt 2, rada gminy, ustalając strefę płatnego parkowania, może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane, a także zerową stawkę dla niektórych użytkowników drogi.

Ale nie dla wszystkich.

– Za niczym nieuzasadnione uznać należy wprowadzenie szczególnych regulacji dotyczących abonamentów postojowych przysługujących osobom sprawującym funkcje publiczne, jakimi są radni rady miejskiej – wyjaśnia Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. – Zwłaszcza jeżeli warunki płatnego parkowania w strefie przewidziane dla radnych miałyby być korzystniejsze niż te przewidziane dla innych użytkowników dróg publicznych, które są usytuowane w strefie płatnego parkowania – dodaje.

Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby zerową stawką objęci zostali np. taksówkarze.

– Wydaje się, że na rzecz przedsiębiorców prowadzących taką działalność powinno się ustalić właśnie stawkę zerową – zauważa Kazimierz Bandarzewski, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Wprawdzie z żadnego przepisu nie wynika wprost taki obowiązek, niemniej jednak rada gminy ustala maksymalne kwoty za przejazd taksówkami i w związku z tym nie powinna dodatkowo ograniczać zysku przedsiębiorców poprzez zobowiązanie ich do uiszczania kwot za parkowanie – przekonuje.

Ze stanowiskiem tym zgodzili się też wieluńscy radni i uchwalili zerowe stawki opłat za parkowanie również dla prowadzących taksówki osobowe. Pod warunkiem że będą oni parkować wyłącznie w miejscach specjalnie wyznaczonych i oznakowanych jako postój taksówek.

Bezpłatny postój przysługuje kobietom od dziesiątego tygodnia ciąży

Po kartę do burmistrza

– Nowe zasady pobierania opłat za parkowanie obowiązywać będą w naszym mieście od 1 lipca – mówi Piotr Radowski. – Kobieta w ciąży, aby skorzystać z preferencyjnych stawek, musi wystąpić do burmistrza o specjalną kartę, która jest wydawana na podstawie zaświadczenia lekarskiego – wskazuje.

Karta taka jest imienna i zawiera numer rejestracyjny samochodu, co ma zapobiegać „pożyczaniu" uprawnień innym kierowcom.

– Zaznaczam, że z ulgowego parkowania korzystać może wyłącznie ciężarna kobieta kierowca, ale już nie jej mąż czy partner podwożący ją do centrum miasta – zwraca uwagę Radowski.

Z kolei rodziny wielodzietne, które chcą za darmo parkować w mieście, muszą wystąpić o przyznanie Wieluńskiej Karty Rodziny 3+. Na jej podstawie wystawiany jest dokument uprawniający do bezpłatnego parkowania.

Autobusem taniej

– Zmiana zasad parkowania w strefach ma na celu ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta – podkreśla Magdalena Kopańska, rzecznik prasowy UM Wielunia. W tym celu strefę płatnego parkowania podzielono na podstrefy: A – droższą, obejmującą ścisłe centrum, oraz tańszą – B – wyjaśnia.

Kierowcy w strefie A za godzinę postoju zapłacą 2 zł, czyli dwa razy tyle, ile ci, którzy swoje samochody pozostawią w strefie B.

– Podwyżki mają pokryć straty spowodowane obniżeniem cen biletów komunikacji miejskiej i ulg dla rodzin wielodzietnych oraz osób w wieku powyżej 65 lat – tłumaczy Piotr Radowski.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

188 tys. zadowolonych kierowców

Nysa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła specjalną ulgę dla kierowców na przejazdy autobusami komunikacji miejskiej. Ci, którzy zdecydują się zostawić samochód przed domem, mogą – po okazaniu dowodu rejestracyjnego – podróżować miejskimi autobusami za darmo. Jak wyliczają pracownicy nyskich Zakładów Komunikacji Miejskiej, dzięki darmowym przejazdom dla kierowców codziennie na ulice miasta nie wyjeżdża około 80 samochodów. A do początku lutego 2014 r. z możliwości darmowej podróży autobusem skorzystało już w Nysie ponad 188 tys. kierowców. Od września 2013 r. bezpłatnie komunikacją mogą jeździć kierowcy aut osobowych w Olkuszu. Tutaj ulga nie obejmuje kierowców aut służbowych i z tzw. kratką.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr