Papierosy elektroniczne nie są zaliczane przez polskie prawo do wyrobów tytoniowych. Z tego też powodu nie stosuje się do nich przepisów ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm.), której przepisy zabraniają palenia papierosów i pozostałych wyrobów tytoniowych m.in. w zakładach pracy, środkach transportu publicznego i na przystankach komunikacji publicznej czy w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Przepisy porządkowe
Nie oznacza to, że w każdym miejscu można używać e-papierosów. Zakazy ich palenia np. w autobusach i tramwajach wprowadzają coraz częściej samorządy, a także inne instytucje. Przykładowo zakaz palenia e-papierosów obowiązuje we wszystkich kinach prowadzonych przez spółkę Multikino SA.
– Kwestia zakazu palenia w pojazdach komunikacji publicznej uregulowana została zarządzeniem prezydenta Poznania z 14 lipca 2011 r. dotyczącym wprowadzenia regulaminu przewozów – mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Zgodnie z regulaminem pasażerom zabrania się palenia tytoniu i używania e-papierosów w pojeździe, a także na przystankach i dworcach – wyjaśnia.
Podobne regulacje obowiązują w Warszawie (od 1 stycznia 2013 r.), a także w Łodzi.
– Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi najpierw, w grudniu 2012 r., zakazało kierowcom i motorniczym palenia e-papierosów, a następnie Rada Miejska w Łodzi zdecydowała, że zakaz dotyczyć będzie także pasażerów – informuje Anna Kuźmicka, rzecznik prasowy łódzkiej Rady Miejskiej. – Nowy regulamin przewozu osób i bagażu obowiązuje od 14 sierpnia 2013 r. – dodaje.