Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną gminy, która broniła ważności uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości. Sąd uznał, że uchwalając dodatkowe preferencje, rada przekroczyła ustawowe upoważnienie (sygnatura akt II FSK 1529/12).
Sprawa do sądu administracyjnego trafiła z inicjatywy prokuratora. To on wystąpił o unieważnienie części uchwały rady z października 2010 r. Zarzucił jej istotne naruszenie art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Chodziło m.in. o zwolnienie dla gruntów, budowli, budynków i ich części pozostających w posiadaniu lub użytkowaniu gminnych jednostek organizacyjnych działających w formie jednostek budżetowych, zakładów budżetowych oraz instytucji kultury, w stosunku do których gmina pełni funkcje organizatora.
Prokurator przypomniał, że rada gminy może wprowadzić dodatkowe zwolnienia w podatku od nieruchomości, ale dotyczy to wyłącznie tych o charakterze przedmiotowym. Tymczasem w spornej uchwale zostały wprowadzone zwolnienia o charakterze mieszanym, tj. przedmiotowo-podmiotowym. Skarżący nie miał wątpliwości, że zwolnienie połączone zostało z cechami indywidualnymi podatnika.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach tę skargę uwzględnił. Nie miał wątpliwości, że radni wykroczyli poza upoważnienie zawarte w ustawie.