Rada gminy Zębowice przyjęła program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Uchwałę unieważnił wojewoda opolski. Podkreślił, że rada nie określiła nazwy konkretnego schroniska, w którym zostanie zapewnione miejsce dla bezdomnych zwierząt. Tymczasem zgodnie z art. 11a ustawy o ochronie zwierząt konieczne jest szczegółowe określenie sposobu realizacji programu. Uchwała musi zatem jednoznacznie wskazać wszystkie elementy wymienione w art. 11a ust. 2 pkt 1–8 oraz ust. 5 ustawy o ochronie zwierząt. Brak któregokolwiek powoduje przyjęcie regulacji częściowej (niepełnej), co stanowi istotne naruszenie prawa (sygnatura akt NK.III.4131.1.47. 2014.AP).
Organ nadzoru podkreślił, że program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt nie powinien się sprowadzać wyłącznie do określenia prognoz, planów czy bliżej niesprecyzowanych zasad polityki gminy w stosunku do bezdomnych zwierząt.
Nie chodzi tutaj bowiem wyłącznie o wskazanie ogólnych ram działania, które dopiero wymagałyby dalszej konkretyzacji, ale ze względu na stosunkowo krótki, bo tylko roczny, termin jego obowiązywania program powinien być dostosowany do warunków i okoliczności występujących i przewidywanych w danym roku. Dlatego też już na etapie sporządzania projektu programu, mając na celu właściwe wywiązanie się z powierzonych gminie zadań, wójt powinien zadbać o podpisanie stosownych umów z właściwymi podmiotami, tj. ze schroniskiem, firmą wyłapującą bezdomne zwierzęta, gospodarstwem rolnym, które da schronienie zwierzętom gospodarskim, oraz lekarzem weterynarii, który zapewni całodobową opiekę w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Ważne jest również zadbanie o to, aby w budżecie gminy były zarezerwowane środki na realizację programu. Treść podjętego przez radę gminy programu powinna natomiast potwierdzać te fakty.