Wybory mają pływ na status prawny pracowników samorządowych, i to nie tylko tych, których stosunek pracy nawiązuje się w wyniku wyboru (np. wójta, burmistrza, prezydenta). Ze zmianami muszą się liczyć też ci pracujący na stanowiskach powiązanych z osobą pełniącą funkcję szefa gminy (zastępca wójta, doradca, asystent).
Wybierany w powszechnych wyborach wójt jest bowiem jednocześnie kierownikiem urzędu gminy, a ponadto wykonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec wszystkich zatrudnionych w nim pracowników samorządowych.
Na początek zastępcy...
Swojego zastępcę lub zastępców wójt powołuje zarządzeniem.
– Należy zauważyć, że choć funkcja zastępcy wójta nie ma charakteru kadencyjnego, to jest ściśle związana z okresem pełnienia obowiązków przez organ wykonawczy – wskazuje Rafał Budzisz, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. – Wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem zastępcy lub zastępców. Po upływie kadencji organu wykonawczego zastępca wójta pełni swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę – dodaje.
Oznacza to, że jeżeli po wyborach samorządowych zmienia się osoba piastująca stanowisko wójta, to dopiero z chwilą, gdy ten powoła nowych zastępców, starzy odchodzą z zajmowanych miejsc.