Osoba korzystająca ze świadczonych przez gminę usług opiekuńczych musi mieć możliwość samodzielnego ustalenia kosztów tych świadczeń.
Rada miasta i gminy Wleń podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat.
Nieważność tej uchwały stwierdził wojewoda dolnośląski rozstrzygnięciem nadzorczym z 22 października 2014 r. (sygn. NK-N.4131.152.9.2014.JW1).
Organ nadzoru, w trakcie badania legalności podjętej uchwały, stwierdził, że jej treść w sposób istotny narusza art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej w zw. Z art. 2 i 94 Konstytucji RP.
Na podstawie art. 50 ust 6 ustawy o pomocy społecznej organ stanowiący gminy (rada) określa szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.
- W oparciu o analizę porównawczą delegacji ustawowej zawartej w art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej z przepisami uchwały, stwierdzić należy, że uchwała rady miasta i gminy Wleń nie jest prawidłową realizacją kompetencji ustawowej – wyjaśnia Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski. – Realizując dyspozycję z tego przepisu ustawy rada nie może bowiem pominąć regulacji kosztu usługi opiekuńczej i specjalistycznej usługi opiekuńczej, a także sposobu jej naliczania – dodaje wojewoda.