Rada powiatu Międzyrzeckiego podjęła uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest powiat oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
Z treści uchwały wynika, że zarówno przewoźnik, czyli podmiot świadczący usługi komercyjnego przewozu osób, jak i operator – czyli podmiot świadczący usługi w tamach publicznego transportu zbiorowego mogą z powiatowych przystanków korzystać po uzyskaniu zgody. W dalszej części uchwała określa tryb uzyskania takiej zgody (konieczne jest złożenie wniosku) oraz sytuacje w których powiat zgodę na korzystanie z przystanków może odwołać.
Te postanowienia uchwały zakwestionował wojewoda lubuski, stwierdzając, że naruszają one w sposób istotny przepisy ustawy o transporcie drogowym (rozstrzygnięcie nadzorcze z 8 października 2014 r., sygn. NK-I.4131.130.2014.Ahor).
- Podejmując badaną uchwałę rada powiatu Międzyrzeckiego przekroczyła swoje kompetencje – mówi Teresa Kaczmarek, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. – A to dlatego, że zgodnie z zawartym w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o transporcie drogowym upoważniona była jedynie do uregulowania w uchwale zasad i trybu korzystania z przystanków komunikacyjnych – dodaje.
W ocenie wojewody lubuskiego pojęcie „zasady i tryb korzystania" zawiera w sobie kompetencję organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do formułowania w stosunku do terenów i urządzeń użyteczności publicznej norm i zasad prawidłowego postępowania, ustalania obowiązujących reguł zachowania się, określenia ustalonego porządku zachowania się.