Czy środki otrzymane od Gminy Miejskiej w wysokości 90% pobranych opłat parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? – z takim pytaniem do Ministra Finansów zwrócił się Zakład Komunikacji w S.
Rada Miasta S. podjęła uchwałę o utworzeniu strefy płatnego parkowania. W uchwale zapisano, że zarządca drogi na podstawie stosownej umowy może upoważnić inny podmiot do prowadzenia czynności poboru i windykacji opłat parkingowych, oraz opłat dodatkowych lub przekazać to zadanie do realizacji jednostce organizacyjnej Gminy Miejskiej S.
Prezydent Miasta zamierzał powierzyć prowadzenie Strefy Płatnego Parkowania Miejskiemu Zakładowi Komunikacji, który jest samorządowym zakładem budżetowym utworzonym przez Gminę Miejską S. i czynnym podatnikiem podatku VAT.
Planowano, iż gmina co miesiąc będzie przekazywać środki w wysokości 90% opłat parkingowych do Zakładu Komunikacji na pokrycie kosztów obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Miały zostać one przeznaczone na utrzymanie porządku w strefie, tj. jej oznakowanie, zatrudnienie i utrzymanie kontrolerów, pokrycie kosztów napraw parkometrów, zakupu części do nich, zakupu niezbędnych materiałów itp., a także na pokrycie częściowe kosztów funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego użyteczności publicznej.
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, Zakład przekonywał, że środki otrzymane od gminy w postaci 90% pobranych opłat parkingowych nie stanowią wynagrodzenia za usługę podlegającą VAT, gdyż jak wyjaśniono, w opisywanym przypadku, tj. wykonywania przez samorządowy zakład budżetowy zadania własnego gminy, polegającego na prowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania i pobieraniu opłat parkingowych, nie dochodzi do odpłatnego świadczenia usług na rzecz gminy, lecz Zakład działa w imieniu gminy, jako jej wyodrębniona jednostka organizacyjna, wykonująca jej zadania własne.