Samorządy nie muszą prowadzić szpitali

Powiaty mogą likwidować szpitale lub przekazywać je prywatnym firmom. O pacjentów ma się troszczyć NFZ.

Aktualizacja: 02.04.2015 07:17 Publikacja: 02.04.2015 00:01

Samorządy nie muszą prowadzić szpitali

Foto: www.sxc.hu

Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że powiaty mogą zgodnie z prawem rezygnować z prowadzenia szpitali. A z powodów finansowych coraz częściej likwidują je lub przekształcają w spółki, a potem sprzedają udziały w nich zewnętrznym firmom. Samorządy zachęcił do tego wyrok.

Pierwsza wygrana

WSA wydał wyrok w sprawie szpitala powiatowego w Olkuszu. Rada powiatu w 2009 r. zdecydowała, że zakład opieki zdrowotnej (zoz) zastąpi niepubliczny szpital. 30 proc. udziałów będzie miał powiat, a resztę prywatny inwestor, Grupa Nowy Szpital (GNS). Uchwałę zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Jej zdaniem rada nie miała prawa usuwać jedynego publicznego szpitala w powiecie i ograniczać dostępu do opieki zdrowotnej. Zadaniem powiatu jest bowiem ochrona zdrowia mieszkańców.

WSA oddalił skargę.

– Organ samorządu terytorialnego nie musi prowadzić własnych zoz. Opieka zdrowotna ma być tylko na danym terenie finansowana z pieniędzy publicznych, czyli przez NFZ. Nie ma znaczenia, kto nią zarządza – relacjonuje uzasadnienie wyroku sędzia Anna Szkodzińska, rzecznik krakowskiego WSA.

Podkreśla, że sędziowie uznali, iż powiat zapewnił dostęp do pomocy medycznej miejscowej ludności. Radni podpisali bowiem umowę z GNS. Zgodnie z nią powstała i funkcjonuje nadal niepubliczna placówka medyczna, która podpisała kontrakt z NFZ na szpital, poradnie i ratownictwo medyczne.

Będzie więcej przejęć

Prawnicy twierdzą, że ten wyrok to krok milowy dla szpitali i samorządów.

– Sąd jednoznacznie uznał, że z ustawy o samorządzie powiatowym nie wynika, aby prowadzenie szpitala było zadaniem publicznym powiatu – mówi radca prawny Jakub Cieślicki ze szczecińskiej kancelarii Wybranowski Nowicki Biuro Prawne, który reprezentował Grupę Nowy Szpital i Nowy Szpital w Olkuszu przed WSA. Jego zdaniem tą drogą mogą pójść też województwa, bo w części dotyczącej zadań ustawa o samorządzie województwa jest prawie identyczna z tą o samorządzie powiatowym.

Prywatni inwestorzy coraz intensywniej przejmują szpitale. GNS w trzech spośród 11 szpitali, którymi zarządza, ma 100 proc. udziałów (Wschowa, Szprotawa, Kostrzyń nad Odrą). W innych dzieli się udziałami z powiatem, np. w szpitalu w Świeciu ma 51 proc.

Do powiatów wkracza też AMG Centrum Medyczne. Jest właścicielem szpitali powiatowych w Rykach i w Rawie Mazowieckiej. Prowadzi placówki w budynkach szpitalnych wynajmowanych od powiatów. Wcześniej zajmowały je powiatowe spzoz. Przygotowuje się też do przejęcia kolejnych szpitali, m.in. w Mińsku Mazowieckim.

sygnatura akt: II SA/KR 404/14

Maciej Dercz, radca prawny i ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego

Wyrok WSA w Krakowie nie jest żadnym zaskoczeniem. Sąd potwierdził to, co od dawna wynikało z przepisów. Ustawy: o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim, nie określają obowiązków samorządów w prowadzeniu szpitali. Co oznacza, że mogą się wyzbywać placówek medycznych i nie muszą zapewnić opieki medycznej pacjentom. Obowiązki samorządów trzeba doprecyzować w projektowanej ustawie o zdrowiu publicznym, żeby było wiadomo, kto i za co odpowiada w ochronie zdrowia.

Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że powiaty mogą zgodnie z prawem rezygnować z prowadzenia szpitali. A z powodów finansowych coraz częściej likwidują je lub przekształcają w spółki, a potem sprzedają udziały w nich zewnętrznym firmom. Samorządy zachęcił do tego wyrok.

Pierwsza wygrana

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?