Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że powiaty mogą zgodnie z prawem rezygnować z prowadzenia szpitali. A z powodów finansowych coraz częściej likwidują je lub przekształcają w spółki, a potem sprzedają udziały w nich zewnętrznym firmom. Samorządy zachęcił do tego wyrok.
Pierwsza wygrana
WSA wydał wyrok w sprawie szpitala powiatowego w Olkuszu. Rada powiatu w 2009 r. zdecydowała, że zakład opieki zdrowotnej (zoz) zastąpi niepubliczny szpital. 30 proc. udziałów będzie miał powiat, a resztę prywatny inwestor, Grupa Nowy Szpital (GNS). Uchwałę zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Jej zdaniem rada nie miała prawa usuwać jedynego publicznego szpitala w powiecie i ograniczać dostępu do opieki zdrowotnej. Zadaniem powiatu jest bowiem ochrona zdrowia mieszkańców.
WSA oddalił skargę.
– Organ samorządu terytorialnego nie musi prowadzić własnych zoz. Opieka zdrowotna ma być tylko na danym terenie finansowana z pieniędzy publicznych, czyli przez NFZ. Nie ma znaczenia, kto nią zarządza – relacjonuje uzasadnienie wyroku sędzia Anna Szkodzińska, rzecznik krakowskiego WSA.
Podkreśla, że sędziowie uznali, iż powiat zapewnił dostęp do pomocy medycznej miejscowej ludności. Radni podpisali bowiem umowę z GNS. Zgodnie z nią powstała i funkcjonuje nadal niepubliczna placówka medyczna, która podpisała kontrakt z NFZ na szpital, poradnie i ratownictwo medyczne.