Wszystkie apteki mają pracować całodobowo - wyrok NSA

By kupić leki w nocy i święta, nie trzeba będzie jeździć po kilkanaście kilometrów do miasta powiatowego.

Aktualizacja: 15.04.2015 09:31 Publikacja: 15.04.2015 06:40

Wszystkie apteki mają pracować całodobowo - wyrok NSA

Foto: Fotorzepa/Dariusz Majgier

Medykamenty przez całą dobę udostępniać mają nie tylko apteki w mieście, ale także punkty apteczne na wsi. Taki może być skutek wyroku, który zapadł we wtorek w Naczelnym Sadzie Administracyjnym (sygn. II GSK 1765/14).

Radni z Sieradza ustalili, że w 2014 r. na terenie powiatu w nocy i święta będą całodobowo dyżurowały dwie placówki farmaceutyczne. Uchwała radnych nie wszystkim się spodobała. Na biurko wojewody łódzkiego trafiła skarga. Wszczął on, jako organ nadzorczy nad powiatem, postępowanie w sprawie nieważności uchwały. Jego efektem było uznanie, że uchwała nie ma racji bytu, ponieważ wyznaczenie tylko dwóch aptek do dyżurowania na terenie powiatu nie zapewnia miejscowej ludności dostępności do leków w nocy i święta. Zgodnie z art. 94 prawa farmaceutycznego rada powiatu powinna tak ustalać pracę aptek, by mieszkańcy mogli kupić leki bez trudności w ciągu całej doby.

Za mało aptek

Radni z Sieradza zaskarżyli to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ale ten przyznał rację wojewodzie. Przedstawiciele powiatu wnieśli więc skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Niezrozumiałe jest dla nas to, dlaczego wojewoda zakwestionował uchwałę. To dyskryminacja naszego powiatu. We wszystkich pozostałych na terenie województwa łódzkiego dyżury nocne i świąteczne pełnią tylko apteki zlokalizowane w stolicach powiatów, a mieszkańcy w razie potrzeby nie mają kłopotu, aby tam dojechać – argumentowała przed NSA pełnomocniczka rady powiatu sieradzkiego.

Uchwała do zmiany

Do sędziów NSA te argumenty nie przemówiły. Oddalili skargę. Uznali, że rozkład pracy aptek, jaki ustaliła w uchwale rada powiatu sieradzkiego, rzeczywiście nie spełnia kryterium dostępności aptek dla mieszkańców.

Zaskoczeni wyrokiem przedstawiciele powiatu uznali, że będą musieli zmienić uchwałę o pracy aptek na 2015 r. i zobowiązać wszystkie placówki farmaceutyczne, w tym punkty apteczne, do pełnienia całodobowych dyżurów.

– Wyrok NSA jest wiążący tylko dla Sieradza, ale rady powiatów w innych miejscowościach też będą mogły się nim kierować. wyznaczając apteki do dyżurowania – komentuje prof. Andrzej Szewc.

Kłopoty z nocnymi dyżurami aptek są głośne nie od dziś. Aptekarze buntują się przeciwko całodobowej pracy (przykład to Miastko i Bytów, powiaty w woj. pomorskim)gdyż im się to nie opłaca. Tymczasem rady powiatów uznając, że aptekarz to zawód zaufania publicznego, wyznaczają ich do pracy w nocy i święta wbrew ich woli. Nie mają jednak jak tego wyegzekwować.

Sytuację ma zmienić nowela prawa farmaceutycznego, nad którą pracuje Sejm. Przewiduje, że jeśli apteka nie zechce pracować w nocy, inspekcja farmaceutyczna nałoży na nią do 50 tys. zł kary.

Opinia dla „rz"

Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji, były dyrektor generalny Związku Powiatów Polskich

Wyrok, który zapadł w NSA, może dużo namieszać, zwłaszcza w dużych miastach powiatowych, liczących po kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. O ile w małych miastach powiaty mają trudności z wyegzekwowaniem od aptek nocnych dyżurów, gdyż placówki dokładają do tego, o tyle zupełnie inna sytuacja jest w dużych miejscowościach. Tam praca przez całą dobę aptekarzom się opłaca, bo w nocy zawsze jest kolejka pacjentów. Dlatego być może przez fakt, że powiat sieradzki wyznaczał tylko dwie apteki do dyżurowania, konkurencja też chciała mieć w tym udział. Teraz radni będą musieli wyznaczać do dyżurów większą liczbę placówek.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem