Czego dotyczył spór
29 lipca 2014 r. pocztą elektroniczną do wójta wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Wnioskodawca chciał uzyskać odpowiedź, czy gmina zawierała umowy dotyczące obsługi prawnej, zastępstwa procesowego z kancelariami, radcami prawnymi, adwokatami – a jeśli tak, to wnioskował o ich przesłanie.
Kilka tygodni później wnioskodawca złożył skargę do sądu administracyjnego na bezczynność wójta. Do dnia złożenia skargi – chociaż wykonuje on zadania publiczne – nie udostępnił on bowiem żądanej informacji ani nie wydał decyzji odmownej zgodnie z art. 16 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tym samym naruszył 14-dniowy termin określony w art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Skarżący wskazał, że pojęcie informacji publicznej ustawodawca określił w art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej. I zgodnie z tymi przepisami jest nią każda informacja o sprawach publicznych, a w szczególności sprawach wymienionych w art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W ocenie skarżącego, biorąc pod uwagę gwarancje konstytucyjne, informacją publiczną będzie każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa.
Zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej objęte są również umowy cywilnoprawne, zawierane przez organy władzy publicznej oraz osoby pełniące funkcje publiczne, gdy dotyczą spraw publicznych i stanowią informacje wytworzone przez organ władzy publicznej. Umowy o świadczenie usług prawnych dotyczą spraw publicznych. Dlatego zdaniem skarżącego wójt miał obowiązek udostępnić mu całe umowy wraz z załącznikami.