Gmina nie odliczy pełnego VAT za zakup sprzetu budowlanego

Gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT z tytułu zakupu koparko-ładowarki oraz wydatków na jej bieżące utrzymanie.

Publikacja: 01.09.2015 05:20

Gmina nie odliczy pełnego VAT za zakup sprzetu budowlanego

Foto: www.sxc.hu

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 13 lipca (IPTPP3/4512-156/15-4/ALN) rozliczenie zakupu sprzętu budowlanego. Sprawa dotyczyła gminy, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W listopadzie 2014 r. kupiła koparko-ładowarkę, która jest wykorzystywana do odbudowy, remontów i utrzymania gminnych wodociągów oraz kanalizacji. Będzie też służyć do utrzymania rowów i kanałów.

Całkowity koszt zakupu sprzętu wyniósł 307 tys. zł. Gmina wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podatek VAT nie był kosztem kwalifikowanym.

Gmina wskazała, że jest właścicielem infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej oraz hydroforni i oczyszczalni ścieków. Za pomocą tej infrastruktury świadczy usługi w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków, na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z mieszkańcami. Usługi te są traktowane jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Gmina dokumentuje ich świadczenie fakturami VAT, a podatek VAT należny wynikający z wystawionych faktur jest wykazywany w rejestrach i deklaracjach VAT.

Gmina realizuje również zadania własne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym, polegające na prowadzeniu prac porządkowych i pielęgnacyjnych w pasach dróg gminnych oraz rowów przydrożnych. W praktyce oznacza to, że koparko-ładowarka jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu. Nie jest natomiast wykorzystywana do czynności zwolnionych z podatku VAT.

Gmina podkreśliła we wniosku o interpretację, że nie ma obiektywnej możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanego z zakupem i bieżącym utrzymaniem koparko-ładowarki do czynności opodatkowanych oraz niepodlegających opodatkowaniu. Stwierdziła jednak, że istnieje związek pomiędzy wydatkami na zakup koparko-ładowarki i wydatkami na bieżące utrzymanie tego sprzętu, a dokonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Chciała potwierdzić, że ma prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu zakupu koparko-ładowarki oraz z tytułu wydatków związanych z jej bieżącym użytkowaniem, w tym np. paliwa, serwisowania, naprawy i części zamiennych.

Dyrektor izby skarbowej wskazał w odpowiedzi, iż gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur zakupu sprzętu oraz towarów i usług związanych z bieżącym utrzymaniem, wykorzystywanych przez gminę zarówno do czynności opodatkowanych i niepodlegających jedynie w takim zakresie, w jakim sprzęt i usługi będą związane z czynnościami opodatkowanymi. Tym samym, gmina musi najpierw przyporządkować wydatki do działalności gospodarczej (tj. do czynności opodatkowanych i do czynności zwolnionych z opodatkowania) oraz do czynności niepodlegających opodatkowaniu.

W stosunku do wydatków przyporządkowanych do czynności niepodlegających opodatkowaniu gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast w stosunku do wydatków przyporządkowanych do działalności gospodarczej gminie przysługuje prawo do odliczenia od wydatków przyporządkowanych do czynności opodatkowanych.

Oznacza to, że gmina odliczy wydatki wyłącznie w części, w jakiej koparko-ładowarka oraz towary i usługi nabyte w zawiązku z bieżącym jej użytkowaniem są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a istnienie tego prawa determinowane będzie faktycznym wykorzystaniem towarów i usług na cele działalności gospodarczej, opodatkowanej VAT.

Dyrektor izby skarbowej podkreślił też, że czynności niepodlegające opodatkowaniu nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2–3 ustawy o VAT. Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT znajdują się poza zakresem ustawy o VAT, a ich wykonywanie nie może stanowić podstawy do realizowania przewidzianych w niej praw.

W odniesieniu bowiem do zakupów towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi, zwolnionymi z podatku i niepodlegającymi opodatkowaniu, proporcję tę należy stosować wyłącznie do tej części podatku naliczonego, która będzie związana z działalnością gospodarczą wnioskodawcy, tj. z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT oraz zwolnionymi od podatku. Podatek naliczony, związany z czynnościami niepodlegającymi ustawie o VAT, w świetle art. 86 ust. 1, nie podlega odliczeniu.

Z konstrukcji art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT wynika, że gmina musi w pierwszej kolejności wydzielić podatek naliczony związany z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu, a dopiero do pozostałej części ma prawo zastosować odliczenie zgodnie z wyliczonym współczynnikiem proporcji.

W konsekwencji prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu koparko-ładowarki i ponoszonych wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem przysługuje wyłącznie w części związanej z wykonywaniem przez wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Prawnik wyjaśnia

Piotr Świniarski , adwokat w kancelarii BSWW Legal & Tax

Nie zgadzam się z interpretacją. Zasadniczy problem w przedmiotowym stanie faktycznym, którego dotyczy interpretacja, koncentruje się na uznaniu, czy w sytuacji gdy zakupy służą działalności opodatkowanej oraz niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gminie przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z tego tytułu. Przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy o VAT, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.  W świetle przepisów ustawy o VAT czynności niepodlegające opodatkowaniu nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego.  Zatem w sytuacji ponoszenia wydatków, które są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT oraz zadań pozostających poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, gmina nie powinna stosować odliczenia częściowego.  Przepisy ustawy o VAT nie przewiduje takiej możliwości w odniesieniu do takiej sytuacji.  W przypadku podatku naliczonego dotyczącego wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT gmina będzie miała zatem prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od opisanych wydatków.

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?