WSA: zagonów z pietruszką nie można zakładać na prywatnej ziemi

Funkcjonowanie ogrodów działkowych na gruncie należącym do osób fizycznych zależy od woli właściciela takiego terenu, a nie od urzędników.

Publikacja: 05.09.2019 08:24

WSA: zagonów z pietruszką nie można zakładać na prywatnej ziemi

Foto: 123RF

Rodzinny Ogród Działkowy w Łodzi założono w 1979 r. na gruntach Skarbu Państwa, przekazanych w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony wojewódzkiemu zarządowi polskiego związku działkowców. W rzeczywistości były to grunty prywatne przejęte przez państwo na podstawie decyzji wywłaszczeniowej. Po latach spadkobiercy byłego właściciela wystąpili o zwrot trzech działek o łącznej powierzchni 19,5 tys. mkw., niewykorzystanych na cel wywłaszczenia. W wyniku ich wniosku wojewoda łódzki uchylił decyzję wywłaszczeniową. W następstwie kolejnych orzeczeń, umów sprzedaży i umów przeniesienia własności z 2008 r. i 2009 r. nieruchomość należy obecnie do Jana B. (dane zmienione). Właściciel nie może nią jednak rozporządzać, ponieważ prezydent Łodzi odmówił stwierdzenia nieważności decyzji naczelnika dzielnicy Łódź-Śródmieście o przekazaniu Polskiemu Związkowi Działkowców prawa nieodpłatnego użytkowania wspomnianych działek na czas nieoznaczony. Wojewoda łódzki utrzymał tę decyzję w mocy.

Czytaj także: Samowole budowlane w ogrodach działkowych

Oba organy nie widziały podstaw do stwierdzenia jej wygaśnięcia. W ich ocenie, decyzja nie stała się bezprzedmiotowa, gdyż została wykonana i spowodowała skutki w postaci wybudowania ogrodu działkowego.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi Jan B. stwierdził, że decyzja stała się bezprzedmiotowa. Z przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wynika, że nie mogą być zakładane na terenach należących do osób fizycznych. Tymczasem w tym przypadku w wyniku uchylenia decyzji wywłaszczeniowej, a następnie przejęcia nieruchomości przez Jana B. ogród działkowy działa obecnie na prywatnym gruncie. Prezydent miasta i wojewoda zadysponowali więc terenem, do którego nie mają tytułu prawnego. W efekcie właściciel nie może korzystać ze swojej nieruchomości, ani nią dysponować.

Sąd zgodził się z taką oceną, i uchylił zaskarżone decyzje: wojewody łódzkiego i prezydenta Łodzi. Istnienie na tym terenie rodzinnego ogrodu działkowego nie przesądza o niemożności stwierdzenia, że decyzja o przekazaniu nieruchomości Polskiemu Związkowi Działkowców stała się bezprzedmiotowa – orzekł. Z chwilą nabycia nieruchomości przez skarżącego organy administracji utraciły bowiem tytuł prawny do dysponowania nią i decydowania o jej przeznaczeniu i zagospodarowaniu. Od daty nabycia nieruchomości tytuł ten służy wyłącznie skarżącemu. Potwierdza to art. 7 ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych, który wyklucza zakładanie ogrodów działkowych na prywatnych nieruchomościach.

Wyrok – znaczący wobec roszczeń reprywatyzacyjnych do wielu terenów, na których istnieją rodzinne ogrody działkowe – jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: II SA/Łd 845/18

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku