Reklama
Rozwiń

WSA: zagonów z pietruszką nie można zakładać na prywatnej ziemi

Funkcjonowanie ogrodów działkowych na gruncie należącym do osób fizycznych zależy od woli właściciela takiego terenu, a nie od urzędników.

Publikacja: 05.09.2019 08:24

WSA: zagonów z pietruszką nie można zakładać na prywatnej ziemi

Foto: 123RF

Rodzinny Ogród Działkowy w Łodzi założono w 1979 r. na gruntach Skarbu Państwa, przekazanych w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony wojewódzkiemu zarządowi polskiego związku działkowców. W rzeczywistości były to grunty prywatne przejęte przez państwo na podstawie decyzji wywłaszczeniowej. Po latach spadkobiercy byłego właściciela wystąpili o zwrot trzech działek o łącznej powierzchni 19,5 tys. mkw., niewykorzystanych na cel wywłaszczenia. W wyniku ich wniosku wojewoda łódzki uchylił decyzję wywłaszczeniową. W następstwie kolejnych orzeczeń, umów sprzedaży i umów przeniesienia własności z 2008 r. i 2009 r. nieruchomość należy obecnie do Jana B. (dane zmienione). Właściciel nie może nią jednak rozporządzać, ponieważ prezydent Łodzi odmówił stwierdzenia nieważności decyzji naczelnika dzielnicy Łódź-Śródmieście o przekazaniu Polskiemu Związkowi Działkowców prawa nieodpłatnego użytkowania wspomnianych działek na czas nieoznaczony. Wojewoda łódzki utrzymał tę decyzję w mocy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono