- Strona chce uzyskać stwierdzenie nieważności decyzji z tej przyczyny, że wykonanie decyzji jest bardzo trudne technicznie. Czy można stwierdzić nieważność decyzji z tego powodu?
Nie.
Czytaj także: Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej wywołuje skutek od daty jej wydania
Zgodnie z art. 156 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) stwierdza się m.in. nieważność decyzji, która była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma trwały charakter. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 lipca 1999 r. (IV SA 970/97, LEX nr 47901) podkreślono, że niewykonalność decyzji powinna być spowodowana istnieniem przeszkód w jej wykonaniu, które mają dwie cechy: istniały już w dacie wydania decyzji oraz są nieusuwalne przez cały czas.
Zwraca się uwagę, że niewykonalność musi być rezultatem nieusuwalnych przeszkód technicznych lub prawnych, a nie innych trudności technicznych czy ekonomicznych, choćby bardzo poważnych. Decyzji nie można uznać za niewykonalną tylko dlatego, że jej wykonanie wywoła niekorzystne skutki ekonomiczne dla strony, spowoduje trudności w wykorzystaniu urządzeń technicznych lub wymaga znacznych nakładów finansowych (wyrok NSA z 5 lutego 2019 r., II OSK 606/17, LEX nr 2635997). Trudności techniczne lub ekonomiczne w wyegzekwowaniu wykonania obowiązku nałożonego decyzją, jak również negatywne stanowiska jej adresatów czy innych osób zainteresowanych utrzymaniem dotychczasowego stanu rzeczy, nie stanowią o niewykonalności nałożonego obowiązku (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 czerwca 2019 r., VII SA/Wa 2987/18, LEX nr 2700051).