Reforma oświatowa: zapowiadane zmiany nie wystarczą

Planowane zmiany w systemie oświaty nie uzasadniają powierzenia stanowiska dyrektora szkoły podstawowej na krócej niż pięć lat.

Aktualizacja: 07.12.2016 07:42 Publikacja: 07.12.2016 07:18

Reforma oświatowa: zapowiadane zmiany nie wystarczą

Foto: 123RF

W sytuacji, gdy zmiany nie zostały jeszcze rozpoczęte i nie ma aktów prawnych, nie można mówić o „uzasadnionym przypadku", który pozwala na zastosowanie takiego wyjątku – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Sąd rozpatrywał skargę burmistrza gminy i miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego. Burmistrz powierzył Marcinowi C. (dane zmienione) stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w K. na okres od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. W uzasadnieniu zarządzenia – powołując się na art. 36a ust. 13 ustawy o systemie oświaty – stwierdził, że obsadzenie tego stanowiska na dłuższy okres byłoby bezcelowe w sytuacji planowanych na 2017 r. zmian w systemie oświaty i powrotu do ośmioklasowych szkół podstawowych i czteroletnich liceów. Wspomniany przepis dopuszcza powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na okres krótszy niż pięć lat szkolnych w uzasadnionych przypadkach. Ustawa o systemie oświaty nie definiuje, jakie to miałyby być przypadki.

Wojewoda stwierdził nieważność zarządzenia. Zwrócił uwagę, że użyty w tym przepisie zwrot „w uzasadnionych przypadkach" jest pojęciem niedookreślonym. Jego użycie zobowiązuje do wykładni i zastosowania do konkretnej sprawy. W chwili podejmowania zarządzenia zmiany w oświacie były dopiero w fazie zamiarów i nie było wówczas nawet projektu ustawy. Działanie burmistrza było więc przedwczesne i w istotny sposób naruszało art. 36a ust. 13 u.s.o. – ocenił wojewoda. Dopiero w sytuacji, w której doszłoby do reorganizacji funkcjonowania szkół, taka sytuacja byłaby uzasadnioną podstawą do pozbawienia nauczyciela funkcji kierowniczej w trybie art. 38 ust. 1 pkt 2 u.s.o.

W skardze do WSA w Łodzi burmistrz zarzucił rozstrzygnięciu nadzorczemu wojewody błędną wykładnię pojęcia uzasadnionego przypadku. Ale to wojewodzie sąd przyznał rację i oddalił skargę.

W ocenie WSA zarządzenie burmistrza gminy i miasta zostało wydane z naruszeniem art. 36a ust. 13 u.s.o. Zgodnie z tym przepisem stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na pięć lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach może to być krótszy okres, jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny. Wyznaczenie krótszego okresu jest więc wyjątkiem, którego zastosowanie „w uzasadnionych przypadkach" wymaga wyczerpującego uzasadnienia, z podaniem zindywidualizowanych argumentów odwołujących się do konkretnej, aktualnej sytuacji w dniu podejmowania zarządzenia – orzekł sąd. Planowane zmiany w systemie oświaty mieszczą się niewątpliwie w pojęciu „uzasadnione przypadki", ale na dzień wydania kwestionowanego zarządzenia nie zostały one w żaden sposób udokumentowane.

sygnatura akt: Sygn.III SA/Łd 750/16

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: d.frey@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku