Formalności podważenie decyzji gminy a faktyczne dostarczenie pisma

Nawet podważanie przez podatnika decyzji gminy nie stwarza prawnego domniemania, że decyzja ta została mu prawidłowo doręczona.

Publikacja: 23.06.2017 08:24

Formalności podważenie decyzji gminy a faktyczne dostarczenie pisma

Foto: 123RF

– Błędne jest stanowisko kolegium, że przekazanie decyzji przez osobę, która nie jest pełnomocnikiem, należy traktować jak każdą inną formę doręczenia – stwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. – Mogłoby to bowiem stanowić pokusę poszukiwania przez organy podatkowe pozaustawowych form doręczania pism, gdy są problemy ze stosowaniem trybów doręczenia wynikających z ordynacji podatkowej – wyjaśnia WSA.

Chodziło o ustalenie prawidłowej wysokości podatku od nieruchomości od gruntów posiadanych przez przedsiębiorcę. Gmina określiła spółce podatek w wysokości prawie 60 tys. zł. Przyjęła bowiem, że powinna zapłacić podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni ponad 74 tys. mkw., podczas gdy zadeklarowała jedynie 700 mkw.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr