- Po wydaniu decyzji, strona wniosła od niej odwołanie. Organ, który wydał decyzję, rozważa jej zmianę w trybie autokontroli. Czy przed zmianą decyzji może uzupełnić postępowanie dowodowe?
Czytaj także: Postępowanie administracyjne: po wniesieniu odwołania organ I instancji może dokonać autokontroli decyzji
Kwestia ta jest niejednolicie rozstrzygana w orzecznictwie. Zgodnie z art. 132 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w przypadku, gdy odwołanie wniosły wszystkie strony, a organ, który wydał decyzję, uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję.
Z tego rozwiązania można skorzystać także w przypadku, gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania. Od nowej decyzji służy wówczas stronom odwołanie. W orzecznictwie zwraca się uwagę, że w omawianym trybie nie można wydać decyzji ograniczającej się do uchylenia zaskarżonej decyzji ani decyzji uchylającej zaskarżoną decyzję i przekazującej sprawę do ponownego rozpoznania.
Takie rozstrzygnięcie nie załatwiłoby bowiem sprawy administracyjnej (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 maja 2014 r., sygn. III SA/Po 1320/13, LEX nr 1474527). Organ I instancji ma na wydanie nowej decyzji, w trybie autokontroli, 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie. Jeżeli tego nie zrobi, powinien przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu - w terminie tych 7 dni (por. art. 133 k.p.a.).