Te pomysły wygrały w konkursie zorganizowanym przez firmę Investment Support "Dobre praktyki PPP" na najlepszą koncepcję przedsięwzięcia realizowanego we współpracy podmiotu samorządowego i firmy prywatnej. Patronat nad imprezą objęła "Rz".
Celem konkursu było m.in. upowszechnienie wiedzy o PPP oraz przygotowanie wzoru projektu w tej formule dla ewentualnych naśladowców. Dotychczas w Polsce jeszcze żadnej inwestycji nie zrealizowano w ten sposób.
PPP pozwala rozbudowywać infrastrukturę, na którą samorządowi nie wystarcza pieniędzy. Strona publiczna zawiera umowę z prywatną (najczęściej konsorcjum firm), która z własnych środków finansuje budowę danego obiektu i przez określony czas czerpie zyski z jego eksploatacji.
- Jak pokazują nasze doświadczenia z USA czy Wielkiej Brytanii, ten model jest korzystny dla obu stron. Ponadto dla partnera prywatnego istotny jest prestiż zyskany dzięki takiej współpracy - mówi Bogusław Pawlak z firmy Hochtief Development Poland, która od lat uczestniczy w PPP na całym świecie.Na konkurs nadesłano 29 projektów. Najbardziej zainteresowane współpracą w trybie PPP okazały się urzędy miejskie. Proponowano najczęściej przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i komunalnej. Żaden projekt nie dotyczył infrastruktury sieciowej. - To dlatego, że te inwestycje są w 85 proc. dofinansowywane z funduszy UE - tłumaczy Alina Sarnacka, dyrektor ds. infrastruktury w PricewaterhouseCoopers.
Trzy główne nagrody zdobyli: Urząd Marszałkowski we Wrocławiu za projekt rewitalizacji i połączenia w jeden dwóch starych szpitali, Urząd m.st. Warszawy za plan budowy trasy szybkiego tramwaju podmiejskiego do Piaseczna oraz Urząd Miasta Gdańska za projekt ośrodka rekracyjno - wypoczynkowego.