[b]Nie. [/b]Wykonawcom w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przysługują względem zamawiającego środki ochrony prawnej: protest, odwołanie i skarga do sądu. Skarga jest środkiem odwoławczym na rozstrzygnięcie wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Skargę wnosi się za pośrednictwem prezesa UZP w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby. Pamiętać należy o jednoczesnym przesłaniu jej odpisu przeciwnikowi skargi. Taki wymóg stawia art. 195 ust. 2 ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4EF648EA2431F525AD8AF93707401877?id=247401]Prawo zamówień publicznych[/link] (pzp).
[b]Jak podkreślił SN w postanowieniu z 19 czerwca 2007 r., przeciwnikiem skargi w rozumieniu cytowanego przepisu pzp nie jest wykonawca, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego (III CZP 25/07)[/b].
Jak podkreślił sąd, przepis art. 184 ust. 4 pzp wyraźnie wyodrębnia wykonawcę przystępującego do postępowania oraz stronę postępowania, do której wykonawca ów przystępuje. Przystępujący do postępowania wykonawca kieruje się bowiem własnym interesem prawnym, niekoniecznie zbieżnym z interesem strony, do której przystępuje. Dlatego też jego pozycja jest inna niż interwenienta ubocznego, o którym mowa w przepisach kodeksu postępowania cywilnego.
W konsekwencji pogląd, że wynikającym z art. 195 ust. 3 pzp obowiązkiem przesłania przez skarżącego przeciwnikowi skargi jej odpisu należy objąć także przesłanie jej odpisu przystępującemu wykonawcy (na podstawie art. 80 kodeksu postępowania cywilnego), nie jest trafny. [b]Potwierdza to uchwała SN z 24 lutego 2009 r., sygn. akt III CZP 147/08).[/b]
[i]Podstawa prawna: