[b]Jakie wymogi trzeba spełniać, aby zostać kontrolerem z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy trzeba mieć wykształcenie z zakresu ubezpieczeń społecznych? A może administracyjne? Kto powołuje inspektora?[/b]
Inspektorem kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być pracownik zakładu. Musi on spełniać warunki określone w art. 93 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DF3CEFDEA030C830B9C6769E763586DB?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link].
Zgodnie z tym przepisem inspektorem zostać może ten, kto posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich, ma nienaganną opinię i nie był karany za przestępstwo z winy umyślnej. Na tym jednak nie koniec.
Taka osoba powinna także posiadać wyższe wykształcenie. Przy czym przepisy nie wymagają, aby inspektor ukończył konkretny kierunek studiów. Musi on jednak zdać egzamin kwalifikacyjny na stanowisko inspektora kontroli zakładu przed komisją powołaną przez głównego inspektora kontroli zakładu. Ponadto wymagany jest określony branżowy staż pracy. Kandydat na inspektora musi być być zatrudniony w centrali lub w terenowej jednostce organizacyjnej zakładu przez co najmniej dwa lata.
Inspektora kontroli ZUS powołuje prezes zakładu na wniosek głównego inspektora kontroli zakładu. A w szczególnie uzasadnionych przypadkach prezes zakładu, na wniosek głównego inspektora kontroli zakładu, może powołać na stanowisko inspektora kontroli zakładu osobę niespełniającą wszystkich z wymienionych warunków.