W celu uproszczenia przedsiębiorcom starania się o środki z programu regionalnego w dolnośląskiej instytucji pośredniczącej wprowadzono możliwość rejestracji wniosków o dofinansowanie przez Internet. Uprościło to zasady aplikacji i pozwoliło uniknąć wnioskodawcom wielogodzinnych kolejek przed siedzibą instytucji pośredniczącej. Są one dość częste w skali kraju, co przedsiębiorcy oceniają bardzo negatywnie.
Inny ukłon w stronę przedsiębiorców to połączenie w przypadku projektów przez nich realizowanych w jeden dokument wniosku i biznesplanu wypełnianego za pomocą generatora. Pozwala to uniknąć błędów związanych z rozbieżnością między tymi dokumentami. Poza dotacjami (do końca br. planowane są jeszcze dwa nabory wniosków od firm, a w 2011 r. pięć) województwo zaproponowało firmom także pożyczki i poręczenia z projektu Dolnośląski Fundusz Powierniczy, który jest realizowany w ramach inicjatywy JEREMIE. Wartość projektu to ponad 406 mln zł.
[wyimek]2,87mld zł to wkład UE w umowach zawartych w programie na Dolnym Śląsku[/wyimek]
Region wprowadził też systemowy tryb wyboru projektów przewidziany przede wszystkim dla inwestycji realizowanych przez sektor finansów publicznych. Zakłada on preselekcję wstępnych propozycji projektów, co pozwala uniknąć opracowania przez wnioskodawców kosztownej dokumentacji w sytuacji, w której szanse na uzyskanie dofinansowania są niewielkie. Potwierdzeniem słuszności wyboru tego trybu są nabory wniosków o dotacje na transport drogowy czy edukację, w których łączna wartość aplikacji o dofinansowanie wyniosła kilkaset procent budżetu konkursu.
Innym elementem wyróżniającym podejście Dolnego Śląska do potrzeb ubiegających się o dotacje jest przydzielanie każdemu projektowi opiekuna – pracownika wydziału wdrażania programu, który pilotuje projekt od momentu złożenia wniosku przez wszystkie etapy oceny aż do wyboru i końcowego rozliczenia inwestycji.